Schutz der persönlichkeit durch zivil- und datenschutzrechtliche bestimmungen im europäischen und deutschen recht
Avrupa birliği ve alman hukukunda medeni hukuk ve veri koruma hukuku düzenlemeleri çerçevesinde kişiliğin korunması
  1. Tez No: 875820
  2. Yazar: NİLGÜN BAŞALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MICHAEL LEHMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ludwig-Maximilians Universität München
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Alman hukukunda“genel kişilik hakkı”altında kişilik haklarının korunmasını, özellikle teknolojik gelişmelerin yarattığı zorluklar çerçevesinde ele almaktadır. İlk bölümde, Almanya'da kişilik haklarını koruma amacıyla sunulan hukuki mekanizmalar detaylı bir şekilde incelenmekte ve bu koruma araçlarının günümüzdeki teknolojik olanaklar göz önüne alındığında nasıl uygulanabileceği üzerinde durulmaktadır. Medeni hukuk yolları, yalnızca bir ihlal gerçekleştiğinde ya da somut bir tehlike oluştuğunda devreye girebilmekte olup, bu önlemler günümüz teknolojik gelişmeleri karşısında yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, olası ihlalleri önleyici bir koruma sağlayan veri koruma hukuku tedbirleri gereklidir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Avrupa ve Alman hukukunda kişiliğin korunmasına ilişkin veri koruma hukuku hükümleri incelenmektedir. Çalışma iki alt kısımdan oluşmaktadır: İlk kısımda, AB mevzuatında kişisel verilerin işlenmesine dair temel ilkeler 95/46 sayılı Yönerge çerçevesinde ele alınırken, ikinci kısımda Alman veri koruma hukukunun temelini oluşturan Bundesdatenschutzgesetz (Federal Veri Koruma Yasası) kapsamında kişisel verilerin işlenmesine ilişkin hükümler değerlendirilmektedir. Çalışma, dijital çağda kişilik haklarının korunmasında veri koruma hukukunun giderek artan rolüne dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the protection of personality rights under the“general personality right”in German law, with a particular emphasis on the challenges posed by technological advancements. The first section provides an in-depth analysis of the legal mechanisms available to safeguard personality rights in Germany, focusing on how these protections can be effectively applied in today's technologically driven environment. While civil law remedies are triggered only after a violation occurs or when there is an imminent threat, these measures are increasingly inadequate given modern technological developments. Therefore, the study argues that data protection law measures are essential, as they offer preventive protection against potential violations. The second section introduces key provisions of European and German data protection law related to personality rights, with a focus on Directive 95/46 and the Bundesdatenschutzgesetz (Federal Data Protection Act). The paper is divided into two parts: the first provides an overview of personal data processing principles under EU law, while the second addresses the relevant provisions of German data protection law. This examination highlights the evolving role of data protection in safeguarding personality rights in the digital age.