Üniversite öğrencilerinde yaşam anlamı ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between meaning in life and psychological well-being among university students
  1. Tez No: 875819
  2. Yazar: NURAY FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ENEZ DARÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İyi bir ruh sağlığı ve psikolojik iyi oluş, üniversite öğrencilerinin tatmin edici bir hayat sürmesi, tüm potansiyellerinin farkına varabilmesi, içinde bulunduğu topluma üretken bir birey olarak katılması, hayatın kaçınılmaz bir parçası olarak yüzleşeceği stres ve zorluklar karşısında dayanıklılık gösterilmesi için gereklidir. Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde yaşam anlamı, psikolojik iyi oluş ve bazı demografik değişkenlerin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, gönüllü katılımcıların dahil edildiği kartopu örneklemesi yöntemiyle ulaşılan Türkiye genelinden 202 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma, katılımcılara, Üsküdar Yaşam Anlam ve Amaçları Ölçeği (ÜSYAŞAM) ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği uygulanarak yapılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS yazılımının v.27 sürümü ile analiz edilmiştir. ÜSYAŞAM ve Psikolojik İyi Oluş ölçekleri arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, yaşam amaç ve anlam arayışı ile psikolojik iyi oluşun pozitif yönde ilişkili olduğu görülmüştür. Yürütülen araştırmada yaş gruplarının 18-25, 26-40 ve 41 üzeri seçilmiş olması geniş yaş gruplarındaki değişimi gözleme imkânı vermiştir. Bazı demografik değişkenler hem yaşam amaç hem de psikolojik iyi oluşa etki etmektedir. Eğitim düzeyi ve yaş grubunun pozitif yönde etkisi görülmüştür. Ancak, yaşam anlamı ve psikolojik iyi oluş düzeylerinde cinsiyetler arasında ve istihdamda bulunup bulunmama durumuna göre belirgin bir farklılık bulunmamıştır. Elde edilen bulgular, literatürdeki sonuçlarıyla karşılaştırıldığında, genel olarak benzerlik taşıdığı ve araştırmanın hipotezlerini desteklediği görülmekle beraber farklılaştığı durumlar da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is obvious that good mental health and psychological well-being are necessary for university students to live a satisfying life, to realize their full potential, to participate in their society as a productive individual, and to be resilient for coping the stress and difficulties they will face as an inevitable part of life. The purpose of this research is to examine meaning in life, psychological well-being and some demographic variables in university students. The sample of the research consists of 202 university students from across Turkey, who were reached by the snowball sampling method, which included volunteer participants. The research was conducted by applying the Uskudar Life Meaning and Goals Scale (USLIFE) Scale and Psychological Well-Being Scale to the participants. The obtained data were analyzed with SPSS software v.27 version. The relationship between USLIFE and Psychological Well-Being scales was evaluated with Pearson Correlation analysis. As a result of the research, it was seen that the search for purpose and meaning in life was positively related to psychological well-being. The fact that the age groups were selected as 18-25, 26-40 and over 41 in the research conducted allowed us to observe the change in large age groups. In recent years, the average age has increased at both undergraduate and graduate levels. Some demographic variables affect both life purpose and psychological well-being. A positive effect of education level and age group was observed. However, no significant differences were found in the levels of meaning in life and psychological well-being between genders and whether they were employed or not. When the findings were compared with the results in the literature, it was seen that they were generally similar and supported the hypotheses of the research, but also cases where they differed were detected.