Güneş panellerinde meydana gelen farklı geçici durumların analizi ve modellenmesi
Analysis and modeling of different transient cases occuring in solar panels
  1. Tez No: 875828
  2. Yazar: FERHAT TABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ONUR HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma kapsamında, güneş panellerinde meydana gelen farklı geçici durumların çeşitli güneş paneli türlerindeki tepkilerinin gözlemlenmesi amaçlanmıştır. Deneylerde 25 watt monokristal ve 25 watt perc monokristal güneş panelleri kullanılmıştır. Geçici durumlar olarak yapay gölgelenme, yağmur ve rüzgar etkileri incelenmiştir. Bu etkilerin ölçülmesi için; elektriksel değerler iki adet el tipi multimetre, güneş ışınımı solarimetre, hava hızı anemometre, ortam ve yüzey sıcaklıkları ile bağıl nem ise sıcaklık ve nem ölçer cihazı ile kaydedilmiştir. Suni rüzgar oluşturmak için vantilatör kullanılmıştır. Deneyler sonucunda, monokristal panellerin gündüz saatlerinde perc panellere göre %2,5 daha fazla gerilim ürettiği, perc panellerin ise akşam saatlerinde monokristal panellere kıyasla %330 daha fazla gerilim ürettiği gözlemlenmiştir. Panelin kurulacağı yer dikkate alındığında, yüksek güneş ışığına sahip bölgeler için monokristal panellerin, güneş ışığının düzensiz olduğu bölgeler için ise perc panellerin daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Elde edilen veriler, yapay sinir ağları (YSA) teknikleri ile modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to observe the responses of different types of solar panels to various transient conditions. In the experiments, 25-watt monocrystalline and 25-watt PERC monocrystalline solar panels were used. Transient conditions such as artificial shading, rain, and wind effects were examined. For measuring these effects, electrical values were recorded using two handheld multimeters, solar irradiance with a solarimeter, airspeed with an anemometer, and ambient and surface temperatures and relative humidity with a temperature and humidity meter. A fan was used to create artificial wind. The experiments revealed that monocrystalline panels produced 2.5% more voltage during the day compared to perc panels, whereas perc panels generated 330% more voltage in the evening compared to monocrystalline panels. Considering the location of the panel installation, it was concluded that monocrystalline panels are more suitable for regions with high sunlight, while perc panels are more suitable for regions with irregular sunlight. The obtained data were modeled using artificial neural networks (ANN) techniques.