Ebeveyn tutumu ve içsel dini motivasyon ilişkisi: Yetişkin bireyler üzerine nicel bir araştırma
Parental attitude and the relationship with intrinsic religious motivation: A quantitative research on adult individuals
  1. Tez No: 875910
  2. Yazar: ZEYNEP NUR BOYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, çocukluk döneminde maruz kalınan ebeveyn tutumlarıyla bireylerin yetişkinlik dönemindeki dini inançlar, motivasyon ve yaşadıkları dini değişimler arasında nasıl bir ilişki olduğunu incelemektedir. Araştırmada 186 yetişkin örneklem alınmış ve ebeveyn tutumlarıyla söz konusu bireylerin dini yönelim, motivasyon ve dini değişimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi için anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma neticesinde demokratik tutumla yetiştirilmiş bireylerin din algısının daha olumlu oldukları, içsel dini motivasyonlarının yüksek olduğu ve dini dönüşüme daha az meyil gösterdikleri görülmüştür. Buna karşılık aşırı koruyucu/istekçi ebeveyn tutumu ile yetişen bireylerin içsel dini motivasyonlarının düşük olması ile dış güdümlü dindarlık eğiliminde olmadıkları, daha seküler bir yaşama ve dini değişime yönelme eğilimlerinin yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Son olarak, otoriter tutum ile yetişen bireylerin ise dini motivasyonlarının düşük olduğu, daha seküler bir yaşama ve dini değişime eğilimli oldukları sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how parental attitudes experienced during childhood influence individuals' religious beliefs, motivations, and religious conversion in adulthood. In the study, 186 adults were sampled, and a survey technique was employed to examine the relationship between parental attitudes and individuals' religious orientation, motivation, and religious conversion. The research revealed that individuals raised with a democratic attitude exhibited a more positive perception of religion, higher internal religious motivation, and less inclination towards religious transformation. Conversely, those who experienced an excessively protective/indulgent parental attitude demonstrated lower internal religious motivation, a tendency away from externally motivated religiosity, and a higher propensity towards adopting a more secular lifestyle and undergoing religious changes. Finally, it was concluded that individuals raised with an authoritarian attitude exhibited lower religious motivation and were more prone to embracing a secular lifestyle and experiencing religious conversion.