Sepsis tanılı yoğun bakım hastalarında çeşitli prognostik göstergelerin mortalite ile ilişkisi
The relationship of various prognostic indicators with mortality in intensive care unit patients with sepsis
  1. Tez No: 875943
  2. Yazar: TUĞÇE DAMARSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAHSİN GÖZDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Sepsis ve septik şok, her yıl dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen ve etkilediği kişilerin üçte biri ile altıda birinin ölümüne neden olan önemli bir sağlık sorunudur. Mortalite riski yüksek olan hastaların erkenden belirlenmesi ve sepsisin erken döneminde sonuçların doğru bir şekilde tahmin edilmesi, bu hastalara zamanında ve yeterli müdahalelerin sağlanması için gereklidir. Bu amaçla, çalışmamızda, sepsis tanısıyla yoğun bakım ünitelerine kabul edilen hastalarda mortaliteyi öngörebilecek prognostik göstergeler araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, hastanemizin yoğun bakım ünitesine 15 Mart 2023 ile 01 Ocak 2024 tarihleri arasında sepsis ve septik şok tanısı ile yoğun bakım ünitesine yatışı yapılan hastaların prospektif incelenmesiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Üçüncü Uluslararası Sepsis ve Septik şok Konsensüs tanımlarından Sepsis-III kriterlerini karşılayan hastalar dahil edilmiştir. Hastalar, sağ kalanlar ve ölenler olarak iki gruba ayrılmıştır. Her iki grubun demografik verileri, vital bulguları, eşlik eden hastalıkları, organ yetmezliği skorlamaları, tam kan sayımı, biyokimyasal parametreleri ve çeşitli enflamatuvar parametreleri karşılaştırılmış ve mortaliteyi öngörmedeki etkinlikleri araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızdaki 115 hastadan 58'i (% 50,4) ölen hasta grubunda iken 57'si (% 49,6) sağ kalan grupta idi. Araştırılan 16 farklı prognostik göstergeden PNI, UAR, LAR, DAR, laktat/albümin oranlarının mortaliteyi öngörmede kullanılabileceği saptanmıştır. Bu göstergeler arasında tanısal gücü en yüksek gösterge PNI ve ikinci sırada UAR olarak belirlenmiştir. PNI ve UAR'nin mortaliteyi öngörmede kullanılabilmesi için çoklu lojistik regresyon analizi yapılarak modellemeler oluşturulmuştur. Oluşturulan modellemelerin mortaliteyi öngörmedeki performansını incelemek için ROC analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Sepsis and septic shock is a major health problem that affects millions of people worldwide each year and causes the death of one-third to one-sixth of those affected. Early identification of patients at high risk of mortality and accurate prediction of outcomes in the early phase of sepsis are essential to provide timely and adequate interventions to these patients. For this purpose, we investigated prognostic indicators that may predict mortality in patients admitted to intensive care units with a diagnosis of sepsis. Materials and Methods: This study was carried out by prospectively analyzing patients who were admitted to the intensive care unit of our hospital with the diagnosis of sepsis and septic shock between 15 March 2023 and 01 January 2024. Patients who met the Sepsis-III criteria of the Third International Consensus on Sepsis and Septic Shock were included in the study. Patients were divided into two groups as survivors and non-survivors. Demographic data, vital signs, comorbidities, organ failure scores, complete blood count, biochemical parameters ans various inflammatory parameters were compared in both groups and their effectiveness in predicting mortality was investigated. Results: Of the 115 patients in our study, 58 (50.4%) were in the dead group and 57 (49.6%) were in the survivor group. Among the 16 different prognostic indicators investigated, PNI, UAR, DAR, lactate/albumin ratios could be used to predict mortality. Among these indicators, PNI was found to have the highest diagnostic power, followed by UAR. Multiple logistic regression analysis was performed to create models for the use of PNI and UAR in predicting mortality.