İlkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerinin beceri temelli matematik sorularına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
An investigation of elementary, middle and high school teachers' views on skill-based mathematics questions
  1. Tez No: 875944
  2. Yazar: ERSEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dünya çapında PISA, TIMSS ve PIRLS gibi eğitim araştırmalarında kullanılan beceri temelli sorular, 2018 yılından itibaren de ülkemizdeki merkezi sınavlardan LGS'de ve YKS'de kullanılmaya başlanmıştır. Bu araştırmada amaç ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerinin beceri temelli matematik sorularının doğası, eğitim sistemindeki yeri, öğretme-öğrenme sürecinde kullanımı, ölçme-değerlendirme sürecinde kullanımı ve kaynaklarda kullanımına ilişkin görüşleriyle mevcut durumu ortaya çıkarmak ve gelişim odaklı çözüm önerileri sunmaktır. 2022-2023 ve 2023-2024 eğitim öğretim yıllarında Düzce'de görev yapan beş ilkokul, beş ortaokul matematik ve beş lise matematik öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilen çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden bütüncül çoklu durum deseniyle tasarlanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formuyla elde edilen bulgulara göre tüm kademe öğretmenleri beceri temelli matematik sorularının günlük yaşam odaklı matematiksel gelişimi desteklediğini ve öğrencilerdeki üst düzey düşünme becerilerini geliştirdiğini ancak uzun ve karmaşık soru yapısının öğrenci motivasyonunu düşürdüğünü belirtmektedir. Araştırma sonuçlarına göre ilkokul öğretmenleri beceri temelli matematik sorularının günlük yaşam odaklı yapısı ve hitap ettiği yaş grubunun somut işlemlere dayalı olması dolayısıyla ilkokulda daha uygulanabilir olduğunu ifade etmişlerdir. Ortaokul ve lise matematik öğretmenlerine göre ise sınav odaklı yaklaşımlar beceri temelli soruların uygulanmasında problem teşkil etmektedir. Öğrencilerin gerekli hazırbulunuşluğa sahip olması ve sisteme dair düzenlemeler yapılması halinde beceri temelli matematik sorularının ülke geleceğine katkı sağlayacağı öğretmenlerce öngörülmektedir. Araştırmada beceri temelli matematik sorularının 1. sınıftan 12. sınıfa kadar kademeli verilmesi, günlük yaşam uygulamalarının artırılması, yoğun müfredatın azaltılması, matematiksel okumanın geliştirilmesi, hibrit soruların getirilmesi, veli rehberliğinin sağlanması, mesleki ve seviyelendirilmiş matematik müfredatına geçilmesi, ders kitaplarının etkileşimli hale getirilmesi ve sanal gerçeklik uygulamalarının sınıf ortamında sağlanması başlıca öneriler arasındadır.
Özet (Çeviri)
Skill-based questions used in educational research such as PISA, TIMSS and PIRLS around the world, have started to be used in LGS and YKS central exams in our country, since 2018. The aim of this research is to reveal the current situation with the opinions of primary, secondary and high school teachers regarding the nature of skill-based mathematics questions, their place in the education system, their use in the learning-teaching process, their use in the measurement-evaluation process and their use in resources, and to offer development-oriented solution suggestions. The study conducted with the participation of 5 primary school, 5 secondary school mathematics and 5 high school mathematics teachers working in Düzce in the 2022-2023 and 2023-2024 academic years, was designed with a holistic multiple case design, one of the qualitative research methods. According to the findings obtained through the semi-structured interview form developed by the researcher, teachers from all levels state that skill-based mathematics questions support daily life-oriented mathematical development and improve high-level thinking skills in students, but the long and complex structure of a question reduces student motivation. According to the results of the research, primary school teachers stated that skill-based math questions are more applicable in primary school due to their daily life-oriented structure and the fact that the age group they address is based on concrete operations. According to secondary school and high school mathematics teachers, exam-oriented approaches pose a problem in the application of skill-based questions. It is foreseen by the teachers that skill-based mathematics questions will contribute to the future of the country if students have the necessary readiness and arrangements are made for the system. Gradual teaching of skill-based mathematics questions from 1st grade to 12th grade, increasing daily life practices, reducing the intensive curriculum, improving mathematical reading, introducing hybrid questions, providing parent guidance, switching to vocational and leveled mathematics curriculum, making textbooks interactive and providing virtual reality applications in the classroom environment are among the main recommendations of the research.