İkili ve dörtlü prenatal tarama testlerinde kullanılan biyokimyasal belirteçlerin Sakarya iline ait medyan değerlerinin araştırılması
Investigation of median values of biochemical markers used in dual and quadruple prenatal screening tests in Sakarya province.
- Tez No: 875955
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RAMAZAN ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışma ile ikili ve dörtlü prenatal tarama testlerine ait belirteçlerin Sakarya iline ait medyan değerlerinin belirlenmesi ve bu değerlerin hem prisca paket programı hem de başka coğrafi bölgelerde belirlenmiş medyan değerleri ile karşılaştırılması amaçlandı. YÖNTEM: Çalışma Nisan 2019-Nisan 2023 tarihleri arasındaki 19.120 gebenin verileri retrospektif olarak incelenerek yapıldı. Tüm belirteçler maternal serumdan immünokemilüminesans yöntem ile çalışıldı. Verilerin gebelik haftalarına göre Sakarya medyan ve MoM değerleri hesaplandı. Bu değerler prisca paket programı değerleri ve diğer coğrafi bölgelerin değerleri ile karşılaştırıldı. BULGULAR: Sakarya ili medyan değerleri prisca medyan değerlerinden; free β-hCG ve uE3 için tüm haftalarda, PAPP-A için 12. hafta, total β-hCG için 15. hafta ve AFP için 20. hafta dışında tüm haftalarda düşük iken, inhibin A için ise 20.
Özet (Çeviri)
AİM: The objective of this study was to establish the median values of markers for dual and quadruple prenatal screening tests specific to Sakarya province, and to compare these values with both those from the Prisca package program and median values determined in other geographical regions. MATERIALS AND METHODS: The study was performed by retrospectively analysing the data of 19,120 pregnant women between April 2019 and April 2023. All markers were analysed from maternal serum by immunochemiluminescence method. Sakarya median and MoM values were calculated according to gestational weeks. These values were compared with prisca package programme values and values of other geographical regions.