Maternal nefesten fetal cinsiyet tayini
Determination of fetal sex from maternal exhaled breath condensate
  1. Tez No: 875954
  2. Yazar: SITKI TIPLAMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKKİPRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Hücre dışı serbest DNA, tüm vücut sıvılarında gösterilmiştir, ancak doğrudan solunumla temas etmeyen bölgelerden gelen DNA'lar hala nefeste gösterilmemiştir. Nefesin bu prenatal ve kanser taraması için potansiyeli, bizi anne nefesinde fetal DNA'nın varlığını araştırmaya sevk etti. Gereç ve Yöntem: Toplamda 20 hamile kadının kondanse nefesi (KN) ve kan örnekleri toplandı. Y kromozomuna özgü 4 farklı bölge tüm KN ve plazma örneklerinde kantitatif PCR (qPCR) test edildi. En iyi sonuç veren bölge, tüm KN ve altı plazma örneğine dijital damla PCR (ddPCR) ile test edildi. Bulgular: Fetüslerin cinsiyeti plazma örneklerinden doğru bir şekilde belirlendi. KN örneklerinde test edilen DNA dizileri qPCR ile çoğaltılamadı. ddPCR ile Y kromozom dizisi, erkek fetüs taşıyan 11 kadının 2 KN örneğinden çoğaltıldı (%18,18), dişi fetüs taşıyan kadınların ise KN'sinde Y kromozom dizisi çoğaltılamadı (%9/9). KN'nin ddPCR sonucunun özgüllüğü %100, Y kromozomunun tespit oranı %18,18 ve düzeltilmiş doğruluk oranı %59,09'dur. Sonuç: Düşük tespit oranına rağmen,“anne KN'sinde fetal DNA'nın varlığı”bulgumuz, prenatal tanı ve kanser taraması üzerinde büyük bir etkiye sahip olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Cell‐free DNA has been found in all body fluids, but DNAs emerging from locations that are not in direct contact with breath in exhaled breath condensate (EBC) are yet to be found. The potential of EBC for prenatal and cancer screening prompted us to investigate whether fetal DNA is present in maternal EBC. Materials and Methods: A total of 20 pregnant women's EBC and blood samples were collected. Four Y chromosome‐specific assays were tested on all EBC and plasma samples by quantitative PCR (qPCR). The best‐performing assay was used for digital droplet PCR (ddPCR) on all EBC and the six plasma samples. Results: The sex of the fetuses was accurately determined from plasma samples. DNA sequences could not be amplified in EBC samples by the qPCR. By ddPCR, the Y chromosome sequence was amplified in two of the 11 EBC samples, from women carrying male fetuses (2/11), and the Y chromosome sequence was not amplified in the EBC of women carrying female fetuses (9/9). Exhaled breath condensate ddPCR result's specificity was 100%, the detection rate of Y chromo- some was 18.18% (2/11), and the corrected accuracy was 59.09%. Conclusion: Our finding of“the presence of fetal DNA in maternal EBC”, despite the low detection rate, might have a major impact on prenatal diagnosis and cancer screening.