Öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı dersinin din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmenlerinin mesleki kazanımlarına etkisi (Karaman İli örneği)
The effect of instructional technologies and material design course on the professional gains of religious culture and ethics course teachers (Karaman Province sample)
- Tez No: 875974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAŞKONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenlerinin öğretmenlik eğitimleri sürecinde almış oldukları Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı dersinin mesleki kazanımlarına etkisini araştırmak için hazırlanmıştır. Çalışmaya 2023-2024 eğitim öğretim yılında Karaman il ve ilçelerinde görev yapan 47 kadın 53 erkek olmak üzere toplam 100 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmeni katılmıştır. Bilge ASLAN tarafından geliştirilen anket uygulaması ile katılımcılardan demografik bilgiler ve dersin kazanımlarına yönelik değerlendirmeler toplanmış ve incelenmiştir. Ulaşılan sonuçlar, katılımcıların cinsiyet, yaş, mezun olunan bölüm, eğitim düzeyi, görev yeri, kıdem yılı, görev süresi, formasyon türü, dersin işleniş şekli ve dersi veren öğretim üyesine göre değerlendirilmiş ve farklılıklar incelenmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların, dersi iletişim, materyal kullanım, öğretim teknolojileri kullanım, din öğretiminde öğretim teknolojileri ve materyal kullanım becerilerine ilişkin kazanımlarında genel olarak oldukça etkili buldukları, özellikle imam hatip okullarında görev yapan öğretmenlerin din öğretiminde teknoloji ve materyal kullanım becerilerinde bu dersi oldukça etkili gördükleri, öte yandan ilerleyen yaştaki ve görev süresi daha fazla olan katılımcıların, dersi bu kazanımlarda hiç etkili bulmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Söz konusu kazanımlara sahip olan ancak bu kazanımları Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı dersinden kazanmadığını belirten katılımcılar ise büyük oranda bu kazanımlarını meslektaşlarından ve hizmetiçi eğitimden edindiklerini ifade etmişlerdir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda değerlendirmeler yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to investigate the effect of the Instructional Technologies and Material Design course that Religious Culture and Ethics course teachers took during their teacher training on their professional achievements. A total of 100 Religious Culture and Ethics course teachers, 47 women and 53 men, working in Karaman province and districts in the 2023-2024 academic year, participated in the study. With the survey application developed by Bilge ASLAN, demographic information and evaluations of the course achievements were collected and examined from the participants. The results were evaluated according to the participants' gender, age, department of graduation, education level, place of duty, years of seniority, term of office, formation type, the way the course was taught, and the faculty member teaching the course, and the differences were examined. As a result of the research, the participants generally found the course very effective in their acquisition of communication, material use, instructional technologies use, instructional technologies and material use skills in religious teaching, and especially teachers who work in imam hatip schools found this course very effective in their technology and material use skills in religious teaching. On the other hand, it was concluded that participants who were older and had longer tenure did not find the course effective at all in these achievements. Participants who have the mentioned achievements stated that they did not gain these achievements from the Instructional Technologies and Material Design course, they said that these achievements were mainly acquired from their colleagues and in-service training. Evaluations were completed and suggestions were made in line with the results obtained.