Öğretmenlerin çokkültürlülük algıları ile sosyal sermaye algıları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perceptions of multiculturalism and their perceptions of social capital
- Tez No: 875988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin sahip oldukları çok kültürlülük algıları ile sosyal sermaye algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada model olarak nicel araştırma yöntemlerinden yordayıcı korelasyonel model kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Gaziantep'in Nizip ilçesinde yer alan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 2689 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubu ise basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen ve 756 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğretmenlerin kişisel özelliklerini belirlemek için“Kişisel Bilgiler Formu”, çokkültürlülük algılarını belirlemek için“Çokkültürlülük Algı Ölçeği”ve sosyal sermaye algılarını belirlemek için“Okullarda Sosyal Sermaye Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama, t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Momentler Çarpımı korelasyon analizi kullanılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin çokkültürlülük algıları ile sosyal sermaye algıları arasındaki ilişkide çokkültürlülüğün yordayıcı rolü yapısal eşitlik modellemesi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin çokkültürlülük algıları ve sosyal sermaye algılarının yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin bazı demografik özellikleri ile değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğretmenlerin çokkültürlülük ile sosyal sermaye algıları arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Yordayıcı rolü belirlemek için yapılan analizler sonucunda çokkültürlülüğün, sosyal sermayenin anlamlı bir yordayıcısı olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak çokkültürlülüğün, öğretmenlerin sosyal sermaye algılarını açıklayan bir etken olduğu göz önüne alındığında, öğretmenlerin çokkültürlülük algılarının geliştirilmesi için çalışmalar yapılmasının önemi ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between teachers' perceptions of multiculturalism and their perceptions of social capital. For this purpose, predictive correlational model, one of the quantitative research methods, was used as a model in the study. The population of the study consists of 2689 teachers working in kindergartens, primary schools, secondary schools and high schools in Nizip district of Gaziantep in the 2023-2024 academic year. The sample group of the study consists of 756 teachers selected by simple random sampling method.“Personal Information Form”was used to determine the personal characteristics of the teachers,“Multiculturalism Perception Scale”to determine their perceptions of multiculturalism and“Social Capital in Schools Scale”to determine their perceptions of social capital. Percentage, frequency, arithmetic mean, t test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Product Moment correlation analysis were used to analyze the data. In addition, the predictive role of multiculturalism in the relationship between teachers' perceptions of multiculturalism and social capital perceptions was examined by structural equation modeling. As a result of the research, it was seen that teachers' perceptions of multiculturalism and social capital perceptions were positive. Statistically significant differences were found between some demographic characteristics of teachers and variables. There was a significant and positive relationship between teachers' perceptions of multiculturalism and social capital. As a result of the analyzes conducted to determine the predictive role, multiculturalism was found to be a significant predictor of social capital. As a result, considering that multiculturalism is a factor explaining teachers' perceptions of social capital, the importance of conducting studies to improve teachers' perceptions of multiculturalism emerges.