Ballota glandulosıssıma bitki ekstraktlarının bazı bakteriler üzerine antimikrobiyal etkilerinin araştırılması
Investigation of the antimicrobial effects of ballota glandulosissima plant extracts on some bacteria
  1. Tez No: 875989
  2. Yazar: ELİFE TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ONUR ALADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Laboratuvar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu çalışmada; Ballota glandulosissima özütlerinin antimikrobiyal etkileri sıvı Mikrodilüsyon ve disk difüzyon yöntemleri ile değerlendirildi. Bu yöntemlerde metanol ve su özütleri kullanıldı. Antimikrobiyal potansiyel testi için standart mikroorganizma olan yedi bakteri ve bir maya kullanıldı. Sıvı mikrodilüsyon testi için gentamisin kontrol antibiyotiği olarak uygulandı. Sonuçlar, Çalışmamızda kullandığımız B. glandulossisima bitki ekstramızın su ve metanol özütü ile olan sonuçlarında kullandığımız mikroorganizmalara karşı farklılık gösterdi. Sıvı Mikrodilüsyon testinde E. coli bakterisi (0,3906 mg/ml), metanol ile yapılan çalışmada B. cereus (0.781 mg/ml) ile en düşük minimum inhibisyon konsantrasyonu değeri gösterdi. Çalışmada Klebsiella pneumoniae, Salmonella enteritidis ve Sarcina lutea metanol ve su özütlerin de dirençli bulundu. Araştırmamızın disk difüzyon sonuçlarına göre B. cereus su özütünde 16 mm ve metanol özütünde 10 mm ile diğer mikroorganizmalara göre en fazla antimikrobiyal duyarlılık gösterdi. B. glandulossisima bitkisinin hem su özütünde hemde metanol özütünde B. cereus mikroorganizmasına karşı disk difüzyon testinde daha etkili olduğu görüldü. Çalışmamızda hem Mikrodilüsyon hemde disk difüzyon yöntemleri ile B. glandulossisima bitkisinin test mikroorganizmalarına etkisinin düşük seviyede olduğu görüldü. Bu tip çalışmalar daha da geliştirilerek gerek biyokimyasal gerek mikrobiyolojik ve bunun yanında moleküler düzeyde yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; The antimicrobial effects of Ballota glandulosissima extracts were evaluated by liquid microdilution and disk diffusion methods. Methanol and water extracts were used in these methods. Seven bacteria, which are standard microorganisms, and one yeast were used for the antimicrobial potential test. For liquid microdilution testing, gentamicin was administered as a control antibiotic. The results differed from the results of our B. glandulossisima plant extra, which we used in our study, with water and methanol extract versus the microorganisms we used. E. coli bacteria (0.3906 mg/ml) in the Liquid Microdilution test showed the lowest minimum inhibition concentration value with B. cereus (0.781 mg/ml) in the study with methanol. In the study, Klebsiella pneumoniae, Salmonella enteritidis and Sarcina lutea were also found resistant to methanol and water extracts According to the disk diffusion results of our study, B. cereus showed the highest antimicrobial susceptibility compared to other microorganisms with 16 mm in water extract and 10 mm in methanol extract. It was observed that B. glandulossisima plant was more effective in both water extract and methanol extract against B. cereus microorganism in the disk diffusion test. In our study, it was observed that the effect of B. glandulossisima plant on test microorganisms was low by both microdilution and disk diffusion methods. Such studies should be further developed and carried out at both biochemical, microbiological and molecular levels.