Hemodiyaliz hastalarında akupresürün yorgunluk, yaşam kalitesi ve konfor üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of acupressure on fatigue, quality of life and comfort in hemodialysis patients: Randomized controlled study
- Tez No: 876007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM LAFCI BAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma, hemodiyaliz hastalarında akupresürün yorgunluk, yaşam kalitesi ve konfor üzerine etkisini araştırmak amacıyla randomize kontrollü deneysel araştırma olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Mayıs – Eylül 2023 tarihleri arasında Adana Şehir Hastanesinde tedavi gören hemodiyaliz hastaları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi, araştırmaya katılmaya gönüllü ve araştırma kriterlerine uyan hastalar arasından randomizasyonla belirlenmiştir (girişim=30, kontrol=30). Veriler“Hasta Tanıtım Formu”,“Piper Yorgunluk Ölçeği”,“Böbrek Hastalığı ve Yaşam Kalitesi Formu”ve“Hemodiyaliz Konfor Ölçeği”yle toplanmıştır. Girişim grubunda bulunan hastalara Stomach 36, Gall Bladder 34, Spleen 6 ve Kidney 1 akupresür noktalarına dört hafta boyunca ve haftada üç gün yirmi dakika toplam on iki seans, bilateral akupresür yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, medyan, frekans ve oran değerleri, bağımsız örneklem t test, Mann-Whitney U test, eşleştirilmiş örneklem t test, Wilcoxon test ve Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a randomized controlled experimental study to investigate the effect of acupressure on fatigue, quality of life and comfort in hemodialysis patients. The research universe consisted of hemodialysis patients was treated at Adana City Hospital between May – September 2023. The research sample was consisted by randomization among patients who volunteered for the study and met the criteria (Intervention=30, Control=30). Data were collected with the“Patient Introduction Form”,“Piper Fatigue Scale”,“Kidney Disease and Quality of Life Form”and“Hemodialysis Comfort Scale”. Patients in the intervention group received bilateral acupressure on Stomach 36, Gall Bladder 34, Spleen 6 and Kidney 1 acupressure points for twenty minutes, three days a week, for four weeks, for a total of twelve sessions. Mean, standard deviation, median, frequency and ratio values, independent sample t test, Mann-Whitney u test, paired sample t test, Wilcoxon test and chi-square test were used in the analysis data.