Örgütsel şeffaflık ve örgütsel nezaketsizliğin örgütsel stres üzerindeki rolü
The role of organizational transparency and organizational inconvenience on organizational stress
- Tez No: 876029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan okul yöneticileri ve öğretmenlerinin algılarına göre örgütsel şeffaflık, örgütsel nezaketsizliğin örgütsel stres üzerindeki rolünü incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda çalışmada ölçeklere yer verilmiştir. Rawlins (2006) tarafından geliştirilen, Üçler ve Taştan (2017) tarafından Türkçeye uyarlanmış 18 maddeye sahip“Örgütsel Şeffaflık Ölçeği”, Cortina ve arkadaşları (2013) tarafından işyeri nezaketsizliğini değerlendirmek amacıyla geliştirilen, Gültaç (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan 12 maddeli tek boyutlu“İşyeri Nezaketsizliği Ölçeği”, Theorell ve ark. (21) tarafından geliştirilen ve Yıldırım, Taşmektepligil ve Üzüm (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan“Örgütsel Stres Ölçeği”ve katılımcılara dağıtılmak üzere“Kişisel Bilgi Formu”bu çalışmada kullanılmıştır. Rize ili Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapmakta olan 67 okul yöneticisi ve 264 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. İlişkisel tarama modeli kullanılarak yapılan araştırmanın sonucuna göre; okul yöneticisi ve öğretmenlerin, örgütsel şeffaflık algısının yüksek, örgütsel nezaketsizlik algısının düşük ve örgütsel stres algısının ise orta seviyede olduğu görülmüştür. Okul yöneticisi ve öğretmenlerin örgütsel şeffaflık algısı; cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, okul türü, hizmet süresi ve branş değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermezken; görev türü değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Diğer yandan okul yöneticileri ve öğretmenlerin nezaketsizlik algıları cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, okul türü, görev türü, hizmet süresi ve branş değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Okul yöneticileri ve öğretmenlerin örgütsel stres algılarının cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, okul türü, görev türü, hizmet süresi ve branş değişkenleri arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Araştırma sonucu örgütsel şeffaflık ile örgütsel nezaketsizlik ve örgütsel stres arasında negatif yönde orta düzeyde bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bununla beraber, Örgütsel şeffaflık ile örgütsel nezaketsizlik arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Benzer şekilde, örgütsel şeffaflık ile örgütsel stres arasında da anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Diğer yandan, örgütsel nezaketsizlik ile örgütsel stres arasında pozitif yönde düşük düzeyde bir ilişki saptanmıştır. Buna göre örgütsel şeffaflık algılarının artmasıyla örgütsel nezaketsizlik ve stres algılarının azaldığını, ayrıca örgütsel nezaketsizlik ile stres algıları arasında pozitif bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the role of organizational transparency and organizational incivility on organizational stress according to the perceptions of school administrators and teachers working in primary, secondary and high schools. In this context, scales were included in the study.“Organizational Transparency Scale”, which has 18 items developed by Rawlins (2006) and adapted to Turkish by Üçler and Taştan (2017), and one-dimensional“Organizational Transparency Scale”, which has 12 items and was developed by Cortina et al. (2013) to evaluate workplace incivility and adapted to Turkish by Gültaç (2019). Workplace Incivility Scale“, Theorell et al. (21) and adapted into Turkish by Yıldırım, Taşktepligil and Üzüm (2011) and the ”Personal Information Form" to be distributed to the participants were used in this study. 67 school administrators and 264 teachers working in primary, secondary and high schools affiliated with the Ministry of National Education in Rize province constitute the sample of the research. According to the results of the research conducted using the relational screening model; It was observed that school administrators and teachers' perception of organizational transparency was high, their perception of organizational incivility was low, and their perception of organizational stress was medium level. Perception of organizational transparency by school administrators and teachers; While there is no significant difference according to gender, age, education level, school type, service period and branch variables; It varies significantly according to task type variables. On the other hand, school administrators' and teachers' perceptions of incivility do not differ significantly according to gender, age, education level, school type, duty type, length of service and branch variables. There was no significant difference in the organizational stress perceptions of school administrators and teachers among the variables of gender, age, education level, school type, duty type, length of service and branch. The research result shows that there is a moderate negative relationship between organizational transparency and organizational incivility and organizational stress. However, there is a significant relationship between organizational transparency and organizational incivility. Similarly, there is a significant relationship between organizational transparency and organizational stress. On the other hand, a low-level positive relationship was found between organizational incivility and organizational stress. Accordingly, as perceptions of organizational transparency increase, perceptions of organizational incivility and stress decrease, and there is also a positive relationship between perceptions of organizational incivility and stress.