Türk Ceza Hukukunda depremde yıkılan binalar sebebi ile müteahhitlerin taksirle öldürme ve taksirle yaralama suçlarından sorumluluğu
Responsibility of contractors for negligent homicide and negligent injury due to buildings destroyed in the Earthquake in Turkish Criminal Law
- Tez No: 876046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN YILMAZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İnşaat sektörü, ülke ekonomilerinin temel taşlarından biridir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından iş gücünün ana istihdam alanı anlamına gelmektedir. İnşaat sektöründe birçok görev alanı ve iş bölümü bulunmaktadır. Fakat sektör içinde İnşaat sektörü, ülke ekonomilerinin temel taşlarından biridir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından iş gücünün ana istihdam alanı anlamına gelmektedir. İnşaat sektöründe birçok görev alanı ve iş bölümü bulunmaktadır. Fakat sektör içinde en çok bilinen isim müteahhitlerdir. Ülkemizde müteahhitlik saygın bir meslek dalı olarak görülmekte ve maddi getirisinin yüksek olduğu düşünülmektedir. Yine genellikle sermayenin varlığı halinde isteyen herkesin müteahhitlik yapabildiği görülmektedir. Bu nedenlerle müteahhitlik mesleğine yönelim oldukça fazla olmaktadır. Ülkemizin fay hatları üzerinde bulunuyor olması ve birinci derece deprem kuşağında bulunuyor olması sebebiyle ülkemizde depremler sıklıkla meydana gelmektedir. Deprem en temel anlatım şekliyle, fay hatlarında meydana gelen kırılmalar ile yer kabuğunun sarsılması sonucu oluşmaktadır. Deprem sebebi ile yer yüzeyinde sarsılma meydana gelmekte ve binalar bu sarsılma ile genellikle hasar görmektedir. Yaşanan deprem sonucunda can ve mal kaybı fazlaca yaşanmakta ve ülke ekonomisi bu durumdan oldukça etkilenmektedir. Deprem sonrası oluşan olumsuz neticelerin meydana gelmesinde sorumluluğu bulunan kişiler ceza hukuku anlamında müeyyideler ile karşılaşmaktadır. Ülkemizde meydana gelen depremlerde yıkılan binaların yapımında rolü olan kişilerin sorumluluğunun mevcut olduğu yapılan yargılamalardan anlaşılmaktadır. Türk Ceza Hukukunda kural, bir suçun kasıt ile işlenebilmesi halidir. Suçun taksirli hali ise istisnaidir ve bu nedenle kanunda suçun taksirli halinin ayrıca düzenlenmiş olması gerekmektedir. Özen ve dikkat yükümlülüğüne aykırı davranılması nedeni ile suç işlenmesi durumunda kanuni düzenlemeye yer verilmesindeki amaç kişilerin fiillerinde dikkatli olmalarını ve bununla beraber yazılı veya yazılı olmayan kurallar ile sınırları çizilmiş özen ve dikkat yükümlülüğüne uymalarını sağlamaktır. Ülkemizde en son yaşanan ve etkileri derinden hissedilen 6 Şubat (06.02.2023) tarihli deprem ile depremlerin ne gibi ağır sonuçları olabileceği gözler önüne serilmiştir. Bu çalışma ile müteahhitlerin taksirle öldürme ve taksirle yaralama suçlarından sorumluluğu hususu Türk Ceza Hukuku açısından ayrıntılı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, inşaat sektörünün ülke ekonomisindeki yeri, depremin hayatımızdaki yeri, ülkemizde yaşanan yıkıcı depremler, müteahhitlerin hukuk alanındaki konumu, taksirle öldürme ve taksirle yaralama suçları ve daha önce yaşanan depremler sebebi ile müteahhitlerin yargılandığı yargılamalar sonucu verilen kararlar ele alınmıştır. Bu verilerin ortaya xii konulabilmesi için Türk Ceza Kanunu, taksirle öldürme ve taksirle yaralama suçları hakkında yazılan makaleler, kitaplar, lisansüstü çalışmalar incelenmiş olup süreli yayınlardan istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction sector is one of the cornerstones for national economies. The construction sector is one of the cornerstones for national economies. Especially for developing countries, it means the main employment area of the labor force. There are many fields of work and division of labor in the construction sector. However, the most well-known party in the sector is the contractors. In our country, contracting is seen as a respected profession and is considered to have a high financial return. Again, it is generally seen that anyone who wants can be a contractor in the presence of capital. For these reasons, the tendency towards the contracting profession is quite high. Due to the fact that our country is located on fault lines and is located in the first degree earthquake zone, earthquakes frequently occur in our country. In its most basic form, earthquakes occur as a result of the shaking of the earth's crust with the ruptures occurring in the fault lines. Due to the earthquake, shaking occurs on the earth's surface and buildings are usually damaged by this shaking. As a result of the earthquake, loss of life and property is experienced and the country's economy is highly affected by this situation. Persons who are responsible for the occurrence of negative consequences after earthquakes face sanctions in the sense of criminal law. It is understood from the trials that the persons who have a role in the construction of the buildings that collapsed in the earthquakes that occurred in our country are responsible. The rule in Turkish Criminal Law is that a crime can be committed with intention. The negligent form of the crime is an exception and therefore, the negligent form of the crime must be separately regulated in the law. The purpose of the legal regulation in the event of a crime committed due to violation of the duty of care and attention is to ensure that people are careful in their actions and comply with duty of care and attention limited by written or unwritten rules. With the recent earthquake on 6th February, which was deeply felt in our country, the severe consequences of earthquakes have been revealed. This study aims to examine the responsibility of contractors for negligent homicide and negligent injury in detail in terms of Turkish Criminal Law. For this purpose, the place of the construction sector in the country's economy, the place of earthquakes in our lives, the devastating earthquakes in our country, the position of contractors in the field of law, negligent homicide and negligent injury and the decisions made as a result of the trials in which contractors were tried due to previous earthquakes were discussed. In order to reveal these data, articles, books, postgraduate studies written about the Turkish Penal Code, negligent homicide and negligent injury have been examined and periodicals have been used.