İmar kirliliğine neden olma suçu (TCK m. 184)
The crime of causing pollution of zoning
  1. Tez No: 991632
  2. Yazar: NİSA GÜL MUTLU AKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN EMRE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
İmar kirliliğine neden olma suçu 3194 sayılı İmar Kanunu kapsamında kabahat olarak düzenlendiği süreç boyunca, kamu vicdanında ve toplumsal düzen içerisinde istenilen caydırıcılığın sağlanamaması ve Avrupa Birliği'ne uyum süreçleri içerisinde birtakım zorunlulukların değişmesi üzerine ilk kez 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile ceza hukuku bağlamında yaptırımı olan bir eylem statüsüne getirilmiştir.“Çevreye Karşı Suçlar”başlığı altında düzenlenmiş bulunan imar kirliliğine neden olma suçunun TCK'daki yeri, önemi ve uygulanabilirliğinin yanı sıra caydırıcılığının ne düzeyde olduğu hususları tezimiz kapsamında incelenmiştir. İmar kirliliğine neden olma suçu başlığı kapsamında üç farklı suç tipine yer verilmiştir. Bu suç tipleri; ruhsata aykırı bina yapmak veya yaptırmak, ruhsata aykırı binada su-elektrik-telefon bağlantısına müsaade etmek, ruhsata aykırı binada sınai faaliyete izin vermek olarak sıralanmıştır. Tezimizde bu üç suç türü ayrı ayrı ceza hukuku kapsamında irdelenmiş, doktrin görüşleri arasındaki çatışmalarla incelenmiş ve gerek kanun metninin açıklaması gerek ise de TBMM Genel Kuruluna sunulan metinler ile karşılaştırılması yapılmıştır. Bunların yanı sıra her üç suç tipi hakkında da ceza hukukunun temel kavramlarından başlanılarak maddi ve manevi unsurları incelenmiş, suçun özel görünüş biçimleri irdelenmiş, teşebbüs hükümlerinin uygulanabilirliği tartışılmıştır. Yargıtay kararları eşliğinde suçun unsurları ve özel görünüş biçimleri hakkındaki uygulama aktarılarak doktrin ile uygulama arasındaki ilişki ve farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kanun metninin dördüncü fıkrasında düzenlenmiş olan hükmün etkin pişmanlık hükümleri ile kıyası yapılmış ve bu hükmün kanun maddesinden beklenen fayda üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Yakın geçmişte ülkemizde meydana gelen yangın, deprem, sel gibi doğal afetler neticesinde yeniden gündeme gelen ve toplumda infial oluşturan diğer suç tipleri ile imar kirliliğine neden olma suçu arasındaki bağlantıya değinilmiştir. İmar barışı kapsamında devletin sorumluluğu ve Anayasa Mahkemesinin iptal kararı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The crime of causing pollution of zoning was regulated as a misdemeanor in the Zoning Law Nr. 3194, but due to the failure to provide the desired deterrent effect on public conscience and social order and the change of some obligations in the process of harmonization with the European Union, it was given the status of a sanctionable act for the first time under the Turkish CRİMİNAL Law. NR. 5237. Within the scope of this thesis, the offense of causing zoning pollution ,which is regulated under the heading of crimes against the environment, has been examined in terms of its place,signifance and applicability within the Turkish Criminal code as well as the extent to which it serves as a deterrent. Under the heading of the offense of causing zoning pollution, three distinct types of offenses have been included. These crime types are listed as; constructing or having constructed a building in violation of the license, allowing water, electricity or telephone connections in a building in violation of the license, and allowing industrial activity in a building in violation of the license. In our thesis, these three types of crimes were examined separately within the scope of criminal law, the conflicts between the doctrinal views were examined and a comparison was made with both the explanation of the law text and the texts submitted to the Grand National Assembly of Türkiye. In addition, the material and moral elements of each of the three types of crime were examined, starting from the basic concepts of criminal law, and the special forms of appearance of the crime were examined, and the applicability of the attempt provisions was discussed. Accompanied by the Decrees of the Court of Cassation, the application of the elements of the crime and the special forms of appearance were conveyed and the relationship and differences between the doctrine and the application were tried to be revealed. The provision regulated in the fourth paragraph of the text of the law has been compared with the effective remorce provisions and the effects of this provision on the expected benefit from the article of the law have been discussed. The connection between the crime of Causing Pollution in Construction and other types of crimes that occurred as a result of natural disasters such as fire, earthquake, flood in our country in the recent past is mentioned. The state's responsibility within the scope of the construction amnesty and the Constitutional Court's annulment decision are explained.