Novel machine learning-based approaches for customer segmentation and data analysis
Müşteri segmentasyonu ve veri analizi için yeni nesil makine öğrenmesi yaklaşımları
- Tez No: 876065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER MELİH GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bugünlerde yoğun rekabet ortamında müşterileri anlamak ve pazarlama tekniklerini tercihlerine göre uyarlamak kritik öneme sahiptir. Bu araştırma, müşteri segmentasyonu için Makine Öğrenmesi tabanlı yaklaşımlar önererek veri analizini inceliyor ve kümeleme yoluyla elde edilen müşteri segmentlerinin sonuçlarını araştırıyor. Veri analizi yöntemlerine ek olarak, araştırma müşterileri satın alma alışkanlıkları, yaş, gelir ve veriden toplanan diğer özelliklere göre gruplandırmak için beş kümeleme yöntemi önermektedir: DBSCAN, Kendinden Örgütlenen Haritalar, k-En Yakın Komşu, Gauss Karmaşık Modeli ve K-Means. Daha sonra çalışma, farklı müşteri segmentleri oluşturmada her bir yöntemin etkinliğini karşılaştırır. Bu metodolojiler veri toplama, hazırlama, kümeleme yöntemlerinin kullanımı ve sayısal sonuçların değerlendirilmesini içerir. Bu makalenin temel amacı, farklı kümeleme yöntemlerini anlamak ve verilen verilerin sonuçlarına göre farklılıklarını işaretlemektir. Veri analitiği ve içgörü çıkarımı kullanarak müşteri gruplarını tanımlamak, karşılaştırmalı yöntemlere ve içgörü çıkarımına giden ilk adım, verileri süpermarket Pazarlama ekibi için faydalı bir araca dönüştürmek olacaktır. Araştırma, makine öğrenmesi algoritmalarına odaklanmakta ve bu yöntemleri karşılaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Understanding clients and adapting marketing techniques to their preferences is crucial in today's competitive corporate environment. This research investigates data analysis by proposing Machine Learning-based approaches for customer segmentation and investigates its cluster customer segment results. In addition to looking into customer segmentation using machine learning approaches. It proposes five clustering methods, DBSCAN, Self- organizing maps , k-nearest Neighbors, Gaussian mixture model, and K-means, for grouping customers based on their purchasing habits, age , income and other attributes collected from the data. The study then compares the efficacy of each method in developing distinct customer segments. These methodologies include data collection, preparation, the use of clustering methods, and the evaluation of the numerical results. The main aim of this paper is to understand the different clustering methods and mark their differences according to the outcome of the given data. Using data analytic and insight extraction and identifying the customer groups would be the first step to comparative methods and insight extraction turning the data into a useful tool for the supermarket Marketing team. The research focuses on machine learning algorithms and compares these methods.