Melatonin ve PARP-1 inhibitörü kombinasyonunun farklı meme kanseri tiplerindeki hücre kinetiğinin araştırılması
Investigation of cell kinetics of melatonin and PARP-1 inhibitor combination in different types of breast cancer
- Tez No: 876066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Meme kanseri, dünyada yaygın görülen kanser türlerinden biridir. 2020 yılında dünya genelinde meme kanseri insidansı, 2018 yılına göre %6 artmıştır. Meme kanseri tedavisinde radyoterapi, kemoterapi ve cerrahi gibi çeşitli yöntemler kullanılmaktadır fakat bu tedavi yöntemleri, bazı yan etkilere neden olduğu için hastaların yaşam kalitesini düşebilmektedir. MCF-7 östrojen reseptörü (ER) pozitif olan ve çalışmalarda en yaygın kullanılan hücre hattıdır. MDA-MB-231, üçlü negatif meme kanseri hücre hattıdır. Üçlü negatif meme kanseri (TBNC), progesteron reseptörü (PR), östrojen reseptörü (ER) ve insan epidermal büyüme faktörü reseptörü 2 (HER2) meme kanseri alt tipidir. Bu hücre hatları, meme kanseri araştırmalarında yaygın olarak kullanılmaktadır ve yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Melatonin uyku düzenini düzenlemeye yardımcı olan antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri olan insan vücudunun doğal bir hormonudur. Son yıllarda yapılan araştırmalar, melatoninin kanser tedavisinde kullanılabilme potansiyelinin umut verici sonuçları olduğunu göstermektedir. Araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre, melatoninin kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını önleme, kanser hücrelerinin ölümünü tetikleme ve bağışıklık sistemini güçlendirme gibi etkilere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. PARP-1 inhibitörleri, kanser hücrelerinin Deoksiriboz nükleik asit (DNA) onarım mekanizmasını hedef alarak ölümüne neden olan inhibitörlerdir. Ancak, bazı kanser hücreleri bu inhibitörlere direnç geliştirebilir. Bu nedenle, farklı tedavi stratejileri araştırılmaktadır. Melatonin hormonu ve PARP-1 inhibitörleri, tek başlarına meme kanseri tedavisinde potansiyel olarak etkili olan moleküllerdir. Bu nedenle, melatonin hormonunun PARP-1 inhibitörleri ile kombin olarak kullanımının meme kanseri tedavisinde umut verici bir strateji olabileceği düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında, melatonin ve PARP-1 inhibitörlerinin meme kanseri üzerindeki in vitro etkilerini değerlendirmek amacıyla belirli doz ve sürelerde, melatonin ve PARP-1 inhibitörü birlikte kullanılarak MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattı ve MCF-7 meme kanseri hücre hattında meydana getireceği antiproliferatif etkilerin belirlenmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla xCELLigence gerçek zamanlı hücre analizi, mitotik aktivite analizi, hücre proliferasyonu analizi (BrdU) ve kaspaz 3,7 aktivite analizi parametreleri değerlendirilecektir. Bu çalışma, potansiyel tedavi seçenekleri için bir temel oluşturma ve klinik çalışmalara ışık olma açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common types of cancer worldwide. In 2020, the incidence of breast cancer worldwide increased by 6% compared to 2018. Various methods such as surgery, radiotherapy and chemotherapy are used in the treatment of these cancers, but these treatment methods may reduce the quality of life of the patients as they cause some side effects. MCF-7 is the estrogen receptor (ER) positive cell line and is the most widely used cell line in breast cancer studies. MDA-MB-231 is a triple negative breast cancer cell line. Triple negative breast cancer (TBNC) is a subtype of breast cancer with negative estrogen receptor (ER), progesterone receptor (PR) and HER2 gene expression. These cell lines are widely used in breast cancer research and help develop new treatment strategies. Melatonin is a natural hormone of the human body with antioxidant and anti-inflammatory properties that help regulate sleep patterns. Recent studies show that the potential of melatonin to be used in cancer treatment has promising results. According to the results obtained from the studies, it has been revealed that melatonin has effects such as preventing the growth and spread of cancer cells, triggering the death of cancer cells and strengthening the immune system. PARP-1 inhibitors are inhibitors that cause death by targeting the DNA repair mechanism of cancer cells. However, some cancer cells may develop resistance to these inhibitors. Therefore, different treatment strategies are being explored. The hormone melatonin and PARP-1 inhibitors are molecules that are potentially effective in the treatment of breast cancer alone. Therefore, it is thought that the use of melatonin hormone together with PARP-1 inhibitors may be a promising strategy in the treatment of breast cancer. In this thesis, it is aimed to determine the antiproliferative effects on MDA-MB-231 and MCF-7 breast cancer cells by using melatonin and PARP-1 inhibitor together at certain doses and durations in order to evaluate the in vitro effects of melatonin and PARP-1 inhibitors on breast cancer. For this purpose, xCELLigence real-time cell analysis, mitotic activity analysis, cell proliferation analysis (BrdU) and caspase 3,7 activity analysis parameters will be evaluated. This study is important in terms of establishing a basis for potential treatment options and shed light on clinical studies