Researching ICS systems and addressing security vulnerabilities
ICS sistemleri araştırmak ve güvenlik açıklarını ele almak
- Tez No: 876075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK DURUKAN ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
bununla birlikte artması gerekmektedir. IoT ortamlarının güvenliğinin sağlanması gitgide daha da büyük önem haline gelmektedir. GAN modellerinin özellikle GANAD, Net-GAN ve N-GAN modellerine bağlı olarak bir IDS sistemi geliştirilmeye odaklanılmıştır. GAN yapay sinir ağının özellikle veri üretebilme ve bunu ayırabilme yeteneğine dayanan bu IDS yapıları networkteki anomalileri tespit etmek için kullanılmaktadır. Modellerin eğitim başarıları analiz edilerek network simülasyonunda entegre edildikten sonra IDS sistemi olarak anormali tespitinde ne kadar güvenilir tespitler yaptığı incelenecektir. Modellerin IoT sistemlerinde sorunsuz çalışabilmesi için ne gibi iyileştirmelerin yapılabileceği ve yapılan değişikliklerin ne gibi yararları veya zararları olabileceğin kontrol edilmektedir. Maliyet veya işlemci tasarrufu nasıl yapılabileceği daha az veriyle daha başarılı modellerin oluşturulabilmesi için yöntemler incelenmektedir. Gelecek çalışmalar için önerilerde bulunarak modellerin daha başarılı olması ya da yeni modellerin üretilmesinde yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing integration of smart systems into every aspect of our lives, the need for security measures has also escalated. Ensuring the security of IoT environments has become increasingly crucial. Focus has been placed on developing an IDS system, particularly based on GAN models such as GANAD, Net-GAN, and N-GAN. These IDS structures, relying on the capabilities of GAN artificial neural networks to generate and discern data, are employed to detect anomalies in the network. The training successes of the models will be analyzed, and after integration into network simulations, their reliability in detecting anomalies as an IDS system will be examined. Efforts are being made to identify improvements that can be made for the smooth operation of models in IoT systems and to assess the potential benefits or drawbacks of the implemented changes. Methods for achieving cost or processor savings and creating more successful models with less data are being explored. Suggestions for future research are provided, aiming to guide the models to be more successful or to facilitate the creation of new models.