İleri atıksu arıtma tesisinde karbon ayakizinin hesaplanması
Carbon footprint calculation in advanced wastewater treatment plant
- Tez No: 876104
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK TAŞELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Mevcut tez çalışması, ileri atıksu arıtma tesisinin işletilmesiyle (hem elektrik kullanımından hem de genel tesis faaliyetlerinden kaynaklanan emisyonları) bağlantılı sera gazı emisyonlarını ve atıksu arıtma tesisinin inşaatı ve devam eden operasyonları için kullanılan malzemelerin içerdiği gömülü karbon emisyonu incelemektedir. Seçilen atıksu arıtma tesisinin faaliyetlerinden kaynaklanan doğrudan ve dolaylı sera gazı emisyonları hesabı için Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli tarafından belirlenen metodoloji kullanılmıştır. Ek olarak, atıksu arıtma tesisinin inşaatı ve devam eden operasyonları için kullanılan malzemelerin içerdiği gömülü karbon emisyonu doğruluk ve uygunluk sağlamak amacıyla ülkeye özgü verilerden yararlanılarak yaşam döngüsü değerlendirmesi modeli kullanılarak hesaplanmıştır. Bu tez çalışmasının birinci kısmı, ileri atıksu arıtma tesisinin faaliyetlerinden kaynaklı sera gazı emisyonlarına ilişkin veriler sunmaktadır. Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli'nin öngördüğü yöntemler ile yapılan hesaplamalar sonucunda seçilen atıksu arıtma tesisi 91,05 tCO2e CH4 gazı emisyonuna ve 0,344 tCO2e N2O gazı emisyonuna sahiptir. Dolaylı sera gazı emisyonları ağırlıklı olarak elektrik kullanımından kaynaklanmaktadır ve 15,20 tCO2e dir. Sonuç olarak seçilen tesisinin faaliyetlerinden kaynaklanan kümülatif sera gazı emisyonları 107 tCO2e dir. Çalışmanın ikinci kısmını oluşturan atıksu arıtma tesisinin gömülü karbon miktarı ise yaşam döngüsü analizi kullanılarak hesaplanmıştır. Atıksu arıtma tesisinin yapısının incelenmesi sonucunda hazır beton ve çelik sırasıyla yaklaşık 397,48 ve 286,79 tonCO2e ile en yüksek miktarda gömülü karbona katkıda bulunmaktadır. Gömülü karbon emisyonlarına en büyük katkıyı sağlayan, dış duvarlar ve cephedir ve bu da atıksu arıtma tesisinin toplam karbon emisyonlarının %39,83'ünü oluşturmakta ve 750 tCO2e emisyon yaymaktadır. Kaynak türünün gömülü karbon emisyonlarına etkisi araştırıldığında ise en büyük katkıyı %32,73 ve 620 tCO2e emisyon ile boyaların kaplamaların ve cilaların verdiği ve bunu %24,08 ve 450 tCO2e ile dış duvarlar ve zeminler için hazır betonun yaydığı emisyon takip etmektedir. İnşaat malzeme üretim aşaması (A1-A3), en yüksek gömülü karbon oranını oluşturmakta olup (1371,01 tCO2e), bunu inşaat/kurulum aşaması A5 (453,96 tCO2e) ve tesise nakil A4 aşaması (58,18 tCO2e) takip etmektedir. Tesisin toplam gömülü karbon emisyonu 1883 tCO2e dir.
Özet (Çeviri)
The current study examines greenhouse gas emissions associated with the operation of a treatment plant (emissions from both electricity use and general plant operations) and embodied carbon emissions contained in materials used for the construction and ongoing operations of the wastewater treatment plant. Direct and indirect greenhouse gas emissions originating from the selected wastewater plant were estimated using the methodology delineated by the Intergovernmental Panel on Climate Change. Additionally, the embodied carbon contained within the materials utilized for the construction and ongoing operations of the wastewater treatment plant was calculated by life cyle assessment model, leveraging country-specific data to ensure accuracy and relevance. The first part of this thesis provides data regarding the operational greenhouse gas emissions associated with advanced wastewater treatment plant. As a result of the calculations made with the methods prescribed by the Intergovernmental Panel on Climate Change, the selected wastewater treatment plant has 91.05 tCO2e CH4 gas emissions and 0.344 tCO2e N2O gas emissions. Indirect greenhouse gas emissions predominantly stem from electricity usage, comprising 15.20 tCO2e. As a result the cumulative greenhouse gas emissions resulting from the activities of selected wastewater treatment plant are 107 tCO2e. The amount of embodied carbon in the wastewater treatment plant, which constitutes the second part of the study, was calculated using life cycle analysis. The examination of the structure of selected wastewater treatment plant revealed that ready-mix concrete and steel contribute the highest amount of embodied carbon, approximately 397.48 and 286.79 tCO2e, respectively. The major contributor to embodied carbon emissions is external walls & facade, which accounts for 39.83% of the total carbon, and emits 750 tCO2e. The major contributors of resource type to embodied carbon emissions are paints, coatings & lacquers and ready-mix concrete for external walls & floors which account for 32.73% and 24.08% of the total carbon, respectively, and emit 620 and 450 tCO2e.The construction materials stage (A1-A3) constitutes the highest proportion of embodied carbon (1371.01 tCO2e), followed by the construction/installation stage A5 (453.96 tCO2e) and transportation to the building site A4 stage (58.18 tCO2e). Cumulatively, this accounts for a total of 1883 tCO2e.