Primigravida gebelerde II. trimesterda bakılan dallı zincirli aminoasit düzeyinin Gestasyonel Diabetes Mellitus'un bir tanı yöntemi olarak değerinin araştırılması
Branched chain amino acids level is a diagnosis of Gestational Diabetes Mellitus and investigation of its value as a method in primigravid pregnant women in second trimester
- Tez No: 876105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE DESDİCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET PRİMİGRAVİDA GEBELERDE II. TRİMESTERDA BAKILAN DALLI ZİNCİRLİ AMİNO ASİT DÜZEYİNİN GESTASYONEL DİABETES MELLİTUS'UN BİR TANI YÖNTEMİ OLARAK DEĞERİNİN ARAŞTIRILMASI Amaç: Çalışmamızda Gestasyonel Diabetes Mellitus'lu (GDM) primigravida gebelerin II. trimesterda bakılan dallı zincirli amino asit (DZAA) konsantrasyonları ile GDM olmayan primigravida gebelerin II. trimesterda bakılan DZAA konsantrasyonlarının karşılaştırılması ve DZAA düzeyinin GDM'yi öngörmede katkısının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif Kohort çalışmasında Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT) pozitif olanlar vaka grubu; negatif olanlar kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışmaya katılan tüm hastaların detaylı klinik anamnezi alındıktan sonra açlık glukoz değeri, OGTT sonuçları, serum DZAA konsantrasyonları not edilmiştir. Bu iki grubun serum DZAA konsantrasyonları istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 55 GDM pozitif ve 55 GDM negatif olmak üzere toplam 110 gebe dahil edilmiştir. GDM olan gebeler ile GDM olmayan gebeler arasında yaş ortalaması, eğitim durumu, meslek grubu, gebelik öncesi kilo, mevcut kilo, boy, BMI, maternal doğum ağırlığı, geçirilmiş operasyon öyküsü, sigara kullanımı, alerji öyküsü, OGTT yapılan ve maternal serumda DZAA konsantrasyonu bakılan gebelik haftası açısından anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Vaka grubunda olanların açlık glukoz düzeyi, 1. saat ve 2.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BRANCHED CHAIN AMİNOACIDS LEVEL IS A DIAGNOSIS OF GESTATIONAL DIABETES MELLITUS AND INVESTIGATION OF ITS VALUE AS A METHOD IN PRIMIGRAVID PREGNANT WOMEN IN SECOND TRIMESTER Aim: In our study we aimed to compare branched chain amino acid (BCAA) concentrations measured in second trimester of primigravid pregnant women which have gestational diabetus mellitus (GDM) versus healthy primigravid pregnant women in their second trimester. It was aimed to investigate branched chain amino acid (BCAA) in second trimester contribution to predicting GDM. Materials and Methods: In this prospective cohort study, the case group was done on those with positive OGTT and the control group was those with negative OGTT. All patients participated in the study after taking a detailed clinical history. fasting glucose value, OGTT results, and serum BCAA concentrations were noted. These two serum BCAA concentrations of the group were compared statistically. Statistical Findings: A total of 110 pregnant women, 55 GDM positive and 55 GDM negative, were included in the study. The parameters measured are average age, education level, and gender occupational group, pre-pregnancy weight, current weight, height, BMI, maternal birth weight, previousoperation history, smoking, allergy history, OGTT and BCAA in maternal serum which were compared between pregnant women with GDM and without GDM. No significant difference was detected regardless of gestational age at which the concentration was measured. Fasting glucose levels, 1st hour and 2nd hour OGTT values of the patients in the case group were checked.