The gender of entrepreneurship: A qualitative analysis on entrepreneurship in Türkiye
Girişimciliğin cinsiyeti: Türkiye'de girişimcilik üzerine nitel bir analiz
  1. Tez No: 876103
  2. Yazar: RITA R. Y. EID RITA R. Y. EID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilikçilik (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki girişimcilerin motivasyonlarını, deneyimledikleri zorlukları ve kişisel özelliklerini, toplumsal cinsiyet eşitliğine özel olarak odaklanarak araştırmaktır. Nitel araştırma paradigmasının süreçleri ve teknikleri üzerinden yürütülen araştırma, içerik analizi yaklaşımıyla tasarlanmıştır. Bu kapsamda, Türkiye'deki girişimcilerin motivasyonları, deneyimledikleri zorlukları ve kişisel özellikleri hakkında yayınlanmış 74 akademik çalışmaya doküman analizi uygulanmıştır. Veri analizi Dey'in nitel veri analizi (QDA) yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İlk kategori olan kadın girişimcilerin motivasyonlarına yönelik olarak yapılan analiz sonucunda, kadın girişimcilerin motivasyonlarının 6 kategoride gruplanabileceği saptanmıştır. Dahası, kadın girişimcilerin karşılaştığı zorluklara gelince ise, mevcut literatür Türkiye'de kadın girişimcilerin karşılaştığı zorlukların da 6 ayrı kategoride gruplanabileceğini göstermiştir. Son olarak, kadın girişimcilerin kişisel özelliklerinin bir kısmının toplumsal cinsiyet temelli, bir kısmının ise eşitlikçi olduğu bulgulanmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'de girişimciliğin toplumsal cinsiyet kalıp yargılarına uygun, erkek egemen bir alan olduğu ve erkeksi olarak tasvir edildiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the motivations, challenges, and personal traits of entrepreneurs in Türkiye, with a specific focus on gender equality. Conducted through the periods and techniques of qualitative research paradigm, the research was designed with content analysis approach. Within this context, document analysis was conducted to the 74 academic studies published about the motivations, challenges and personal traits of entrepreneurs in Türkiye. The data analysis was carried out using Dey's qualitative data analysis (QDA) approach. Within the first category, that is, for the motivations of female entrepreneurs, as a result of the analysis, it was found that the motivations of female entrepreneurs can be grouped into 6 distinct categories. Secondly, as to the challenges encountered by female entrepreneurs, the current literature suggests that the challenges encountered by female entrepreneurs in Türkiye can also be grouped into 6 distinct categories. Lastly, some of the personal traits of female entrepreneurs are said to be gender-biased, while some others are egalitarian. As a consequence, it can be concluded that“entrepreneurship”in Türkiye can be said to be gender-stereotyped, being a male-dominated field and being portrayed as masculine.