High efficiency SiC based switch mode IGBT rectifier design
Yüksek verimli SiC tabanlı anahtarlamalı mod IGBT doğrultucu tasarımı
  1. Tez No: 876146
  2. Yazar: FATİH YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. HÜSEYİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışması telekomikasyon, veri merkezleri, medikal ve askeri sistemler gibi kaliteli doğru akım kaynaklarına ihtiyaç duyulan sistemlerde kullanılmakta olan IGBT doğrultucu cihazlarının sağlamış olduğu elektrik enerjisinin verim ve kalitesini arttırmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaç kapsamında enerji kayıpları arasında önemli bir yere sahip olan anahtarlama kayıplarını azaltmak için silikon IGBT modülleri yeni nesil daha verimli ve kaliteli SiC IGBT modülleri ile değiştirilmiş, IGBT tabanlı doğrultucu topolojilerinde yaşanan sorunlara alternatif çözümler sunulmuştur. Bu iyileştirmeler sayesinde çıkışta elde edilen enerji verimliliği ve kalite artışı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study has been prepared to increase the efficiency and quality of electrical energy provided by IGBT rectifier devices, which are used in systems that require quality direct current sources such as telecommunications, data centers, medical and military systems. For this purpose, in order to reduce switching losses, which have an important place among energy losses, silicon IGBT modules have been replaced with new generation more efficient and high quality SiC IGBT modules, and alternative solutions have been offered to the problems experienced in IGBT-based rectifier topologies. Thanks to these improvements, the energy efficiency and quality increase in the output were analyzed.