Müzik teknolojilerinin caz davul tınısı üzerindeki etkisinin tarihsel gelişimi
The historical development of the impact of music technology on jazz drum sound
- Tez No: 876175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BARKIN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın odak noktası caz müziğindeki davul seti tınısının kayıt altına alınmaya başlandığı zamandan günümüze gelen süreçte nasıl bir değişime uğradığını gözlemlemek ve gelecekteki seyrine dair ipuçları aramaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde müzik kayıt teknolojilerinin gelişim süreci incelenmiş ve bu gelişmelerin müziğe olan etkileri araştırılmıştır. Bunun yanı sıra davul setinin kayıt teknikleri ve bu tekniklerin tarihsel gelişimine dair bilgiler verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde caz müziği ve davul seti ilişkisi incelenmiş, modern davul setinin tarihçesi araştırılmıştır. Modern davul setinin ortaya çıkışından önce Afrika'da kullanılan belli başlı vurmalı çalgılar incelenmiş ve bu çalgıların davul setiyle olan ilişkisine değinilmiştir. Ayrıca caz müziğinin dönemleri ve tarihçesinden bahsedilirken ritmin caz müziğindeki önemi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise bir takım dinamik ve spektral analizler yapılarak modern davul setinin tınısına dair bazı bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The focus of this research is to observe how the sound of the drum set in jazz music has evolved since it began to be recorded, and to search for clues about its future trajectory. In the second section of the study, the development process of music recording technologies has been examined, and the effects of these developments on music have been investigated. In addition, information about drum set recording techniques and the historical development of these techniques has been provided. The third section of the study examines the relationship between jazz music and the drum set, and explores the history of the modern drum set. Major percussion instruments used in Africa before the emergence of the modern drum set have been examined, and their relationship with the drum set has been discussed. Additionally, while discussing the periods and history of jazz music, emphasis has been placed on the importance of rhythm in jazz music. In the fourth section of the study, some findings about the sound of the modern drum set have been obtained through various dynamic and spectral analyses.