'Brexit' sonrası dış uzay jeopolitiğindeki değişim çerçevesinde Birleşik Krallık dış politikasının yeniden formüle edilmesi
The United Kingdom's reformulation of foreign policy in the context of changes in outer space geopolitics at Brexit aftermath
- Tez No: 876195
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH MUHSİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, Brexit sonrasında dış uzay jeopolitiğindeki değişim çerçevesinde Birleşik Krallık'ın dış politikasının yeniden formüle edilmesini incelemektedir. Brexit süreci, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılmasına neden olarak uzay savunma alanındaki iş birliklerinde ve yatırımlarında önemli değişikliklere yol açmaktadır. Çalışma, Brexit sonrası Birleşik Krallık'ın ulusal çıkarlarına etki edecek şekilde uzay savunma sanayii yatırımlarının dış politikada nasıl bir dönüşüm yaratabileceğini araştırmaktadır. Mevcut literatür, Birleşik Krallık'ın Brexit sonrasında dış politikasında olası uzay ortaklarına, rakiplerine ve dönüşümlere yeterince değinmemektedir. Bu bağlamda, uzay dış politikasında Birleşik Krallık'ın kendi uzay savunma sistemlerini geliştirme stratejileri ve uluslararası iş birlikleriyle ilgili tartışmalar önem kazanmaktadır. Araştırma, Brexit sonrası Birleşik Krallık'ın uzay savunma sanayii çalışmalarının dış politikaya etkilerini Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, İsrail, Rusya, Hindistan ve Çin bağlamında incelemekte ve astropolitik çerçevede analiz etmektedir. Ayrıca, Birleşik Krallık'ın ulusal çıkarları açısından uzay savunma sanayii yatırımlarının stratejik önemi vurgulanmaktadır. Bu çalışma, uluslararası ilişkiler, savunma politikaları ve uzay araştırmaları gibi disiplinler arası bir bakış açısı sunarak mevcut literatürdeki boşluğu doldurmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the reformulation of the United Kingdom's foreign policy within the framework of changes in outer space geopolitics following Brexit. The Brexit process, which led to the United Kingdom's departure from the European Union, has resulted in significant changes in collaborations and investments in the space defense sector. The study investigates how post-Brexit investments in the space defense industry might create a transformation in foreign policy in a way that affects the United Kingdom's national interests. The literature on the field does not sufficiently address the potential space partners, rivalries and transformations in the United Kingdom's foreign policy at Brexit aftermath. In this context, discussions are important on the strategies for developing the UK's own space defense systems and international collaborations on space foreign policy. The research examines the impact of the UK's space defense industry efforts on foreign policy in the context of the European Union, the United States, Israel, Russia, India, and China, and analyzes them within an astropolitical framework. Additionally, the strategic importance of space defense industry investments is emphasized in terms of the UK's national interests. This study aims to fill a gap in the existing literature by providing an interdisciplinary perspective on international relations, defense policies, and space studies.