Altyapı inşaatlarında iş güvenliği önlemlerinin yapım maliyetlerine etkisi ve analizi
Effect and analysis of occupational safety measures on construction costs in infrastructure construction
- Tez No: 876214
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOMBUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışma kapsamında Türkiye'deki yerleşim alanları ve yönetimi gözetilerek altyapı inşaatlarının finansmanı, uygulamaları, iş güvenliği önlemleri, altyapı inşaat ve güvenlik maliyetlerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmada yerel yönetim altyapı hizmetlerinden; kanalizasyon, içmesuyu, yağmursuyu, atıksu arıtma tesisi, içmesuyu arıtma tesisi, derin deniz deşarjı, katı atık depolama tesisi inşaat proje ve uygulamaları incelenmiştir. İLBANK aracılığıyla uluslararası finansmanla tamamlanan altyapı inşaatlarında iş güvenliği maliyetinin; işin süresi, iş artışı, süre uzatımı değişkenlerine bağlı olarak maliyet değişimi de araştırılmıştır. Çalışmada, veri toplama ve saha araştırmaları yapılarak, veri analiz yöntemlerinden risk analizi, mevcut durum analizi (SWOT), maliyet analizi yöntemleri kullanılarak altyapı inşaatlarında iş güvenliğinin önemine vurgu yapılmıştır. Altyapı inşaatları uygulamalarında alınması gereken iş güvenliği önlemleri açısından ve karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik hazırlanan çalışma, proje yönetimi ve altyapı inşaat ve güvenlik maliyetleri ile birlikte değerlendirilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The scope of the study aims to investigate the financing, implementation, occupational safety measures, infrastructure construction costs, and security costs of infrastructure projects, considering the settlements and administration in Turkey. The study examined local governments' infrastructure services, including sewerage, drinking water, stormwater, wastewater treatment plants, drinking water treatment plants, deep sea discharge, and solid waste disposal facility construction projects and implementations. The infrastructure constructions were completed with international financing from ILBANK, the study explored the cost changes related to project duration, variation orders, and time extensions based on occupational safety costs. Data collection and field research were conducted, emphasizing the importance of occupational safety in infrastructure construction through data analysis methods such as risk analysis, current situation analysis (SWOT), and cost analysis. The study prepared regarding the occupational safety measures in infrastructure construction applications and aimed at addressing the encountered problems, is important for its evaluation in conjunction with project management and infrastructure construction, as well as security costs.