Güvenlik yönetiminin alanyazındaki yerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma: Bibliyometrik analiz
A research to determine the place of security management in the literature: Bibliometric analysis
  1. Tez No: 876215
  2. Yazar: ÖMÜR TEKELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Küreselleşmenin de etkisiyle hızla değişen dünyada, devletlerin, toplumların ve iş dünyasının güvenlik anlayışları sürekli bir dönüşüme ihtiyaç duymaktadır. Karar alıcı aktörlerle ulus devlet sınırlarının ötesinde geniş coğrafyalardan siber alana ve uzaya dek uzanan güvenlik kaygılarının azaltılması için çözüm yolları aranmaktadır. Günümüzde güvenlik ihtiyaçlarının yönetilebilmesi konusunda yapılan araştırmalar, ulusal ve uluslararası kuruluşlar ile güvenlik bürokrasisinin yanı sıra akademik alanda da yürütülerek, alanyazında çok farklı disiplinlerde ve geniş bir yer bulmaktadır. Yapılan alanyazın araştırmasında“güvenlik yönetimi”kavramının bibliyometrik olarak daha önce hiç analiz edilmediği tespit edilmiştir. Bu çalışmada;“güvenlik yönetimi”kavramının alanyazındaki yerinin farklı açılardan belirlenerek, genel durumun betimlenmesi ve böylece kavram karmaşasının önlenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca kavramın bu açıdan daha önce hiç incelenmemiş olması da çalışmanın özgünlüğünü ortaya koyarak gelecekteki çalışmalara yön vermesi de diğer bir araştırma amacını oluşturmaktadır. Çalışmada, matematiksel ve istatistiksel değerlendirmelerin kullanıldığı bibliyometrik analiz yönteminden faydalanılmıştır. Analizde kullanılan veriler, akademik alanda multidisipliner yapısıyla en çok kabul gören veri tabanlarından biri olan“Web of Science”kaynağından alınmıştır. Bu veriler bibliyometrik haritalama yazılımına sahip VOSviewer programı ve Office uygulamalarının da desteğiyle görselleştirilerek analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, alanyazında“güvenlik yönetimi”konusunun Türkiye'de algılandığı gibi genel olarak iç güvenlik ya da ulusal güvenlik kapsamında değil daha çok bilgisayar bilimleri konusunda ön plana çıktığı görülmüştür. Kavramın çalışıldığı alanın, ülkelerin; coğrafi konumu, sosyo-ekonomik durumu, teknolojik yeterlilikleri, eğitim seviyeleri ve akademik çalışmaları desteklemelerine göre değişiklik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu kapsamda, yapılan çalışmanın araştırmacılara güvenlik yönetimi konusunda odaklandıkları konu üzerinde yön gösterici olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the rapidly changing world influenced by globalization, the security perceptions of states, societies, and the business world constantly require transformation. Solutions are being sought to reduce security concerns extending from decision-making actors beyond national borders to cyberspace and outer space. Research on managing security needs, conducted not only by national and international organizations and security bureaucracies but also in the academic field, holds a significant place in the literature across various disciplines. It has been identified that the concept of“security management”has not been bibliometrically analyzed before. This study aims to determine the position of the concept of“security management”in the literature from different perspectives to describe the general situation and prevent conceptual confusion. Furthermore, the novelty of the concept not being previously examined aims to guide future research. The study utilizes bibliometric analysis methods incorporating mathematical and statistical evaluations. Data from the widely accepted multidisciplinary database“Web of Science”is used for analysis. These data are visualized and analyzed using the VOSviewer software for bibliometric mapping and Office applications. The analysis reveals that in the literature, the concept of“security management”is predominantly associated with computer sciences rather than perceived as internal security or national security in Turkey. It is concluded that the field in which the concept is studied varies based on countries' geographical location, socio-economic status, technological capabilities, education levels, and support for academic research. Therefore, this study is considered to provide guidance to researchers focusing on security management topics.