Zagros Bölgesi Prehistorik Dönem yerleşimleri
Prehistoric Period settlements in the Zagros Region
- Tez No: 876255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez, Zagros Bölgesi'nin Tarih Öncesi Dönemine odaklanarak, bölgenin coğrafyası, arkeolojik buluntuları ve kültürel gelişmeleri üzerine bir inceleme sunmaktadır. Araştırmanın amacı, Zagros Bölgesi'nin coğrafi ve Tarih Öncesi özelliklerini derinlemesine anlamak ve bu bölgenin insanlık tarihindeki yerini daha iyi kavramaktır. İklim değişiklikleri, yerleşim yerleri ve kültürel evrim gibi konular, bu tezin odak noktasını oluşturmaktadır. Tez, altı ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Zagros Bölgesi'nin coğrafi yapısı ve araştırma tarihçesi detaylı olarak ele alınmıştır. Ardından, bölgenin Paleolitik Dönemi incelenmiş ve farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olan bu bölgenin önemi vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde, Zagros bölgesinin Tarih Öncesi kültürleri ve yerleşim yerleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu bölüm, bölgenin zengin arkeolojik geçmişine ışık tutmakta ve çeşitli kültürel evrelerin gelişimini göstermektedir. Dördüncü bölüm, Batı Zagros Bölgesi'nin Neolitik Dönemine odaklanarak, arkeolojik bulguların ve yerleşimlerin incelenmesini sağlamaktadır. Beşinci bölümde ise Neolitik Dönem yerleşimlerini detaylı olarak ele alınmıştır. Son olarak, Zagros Bölgesi'nin Tarih Öncesi sanatı ve inanç sistemleri üzerine bir değerlendirme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the prehistoric period of the Zagros Region, presenting an examination of the region's geography, archaeological findings, and cultural developments. The aim of the research is to deeply understand the geographical and prehistoric features of the Zagros Region and to better comprehend its place in human history. Topics such as climate changes, settlements, and cultural evolution constitute the focal points of this thesis. The thesis consists of six main sections. The first section discusses the geographical structure and research history of the Zagros Region. Subsequently, the paleolithic period of the region is examined, emphasizing its significance as a host to various cultures. The third section delves into the prehistoric cultures and settlements of the Zagros region, shedding light on the rich archaeological past of the area and showcasing the development of various cultural phases. The fourth section focuses on the Neolithic period of the western (central) Zagros region, examining archaeological findings and settlements. Finally, an evaluation of prehistoric art and belief systems in the Zagros Region is provided.