Prostat kanseri erken teşhisi için yeni bir yöntem
A novel method to early-stage diagnosis of prostate cancer
  1. Tez No: 876256
  2. Yazar: DUYGU FEVZİYE VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA CEBESOY, PROF. DR. EYLEM TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, PC-3 hücrelerinden salgılanan ekzozomları yakalayarak prostat kanseri tanısı yapabilmek için bir yöntem geliştirildi. İlk olarak manyetik nanotanecikler sentezlendi, daha sonra manyetik nanotanecikler (Fe3O4) polidopamin (PDA) kaplandı. Nanotanecikler, birleştirilmiş toplam yansıtma-fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (ATR-FTIR), X-ışınları fotoelektron spektroskopisi (XPS), geçirimli elektron mikroskobu (TEM) ile karakterize edildi. XPS sonuçları bütün modifikasyon işlemlerinin başarıyla gerçekleştiğini gösterdi. TEM görüntüleri nanotaneciklerin iyi şekilde dağıldıklarını gösterdi. Ardından spesifik ekzozom bağlamayı sağlamak için FITC etiketli prostat spesifik antikorların (PSA) polidopamin kaplı nanotaneciklere immobilizasyonu gerçekleştirildi. Çalışmanın diğer bir basamağı olarak kontrol grubu olarak sağlıklı insan prostat epitel hücre hattı RWPE-1, prostat kanseri hücre hattı olarakta PC-3 hattından hücreler çoğaltıldı ve bu hücrelerden ekzozomlar izole edildi. Ekzozomların yüzey morfolojisi SEM ile incelendi. SEM sonuçları PC-3 hücrelerine ait ekzozomların, RWPE-1 hücrelerinden daha büyük olduğunu gösterdi. Ardından FTIC etiketli PSA immobilize PDA kaplı manyetik nanotaneciklerinin PC-3 hücrelerine alım deneyleri yapıldı ve takibi floresan mikroskobu ile yapıldı. Bu manyetik nanotaneciklerin PC-3 hücrelerinden salgılanan ekzozomlara bağlandığı görüldü. Sonuç olarak PC-3 hücrelerinden salınan ekzozomları spesifik bağlayıp tanı yapabilme özelliğinde bir yöntem geliştirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, a method was developed to diagnose prostate cancer by capturing exosomes secreted from PC-3 cells. First, magnetic nanoparticles were synthesized, then magnetic nanoparticles (Fe3O4) were coated with polydopamine (PDA). The nanoparticles were characterized by Attenuated Total Reflection Fourier Transform Infrared (ATR-FTIR), X- ray photoelectron spectroscopy (XPS), transmission electron microscopy (TEM) and characterization. XPS results showed that all modification processes were successful. TEM images showed that the nanoparticles were well dispersed Subsequently, immobilization of FITC-labeled prostate-specific antibodies (PSA) into polydopamine- coated nanoparticles was performed for achieve specific exosome binding. As another step of the study, cells from the healthy human prostate epithelial cell line RWPE-1 as a control group and PC-3 as a prostate cancer cell line were grown and exosomes were isolated from these cells. Surface morphology of exosomes was examined by SEM. SEM results showed that the exosomes of PC-3 cells were larger than those of RWPE-1 cells. Then, FTIC-labeled PSA immobilized PDA-coated magnetic nanoparticles were taken into PC- 3 cells and followed up with fluorescence microscopy. hese magnetic nanoparticles were seen to bind to exosomes secreted from PC-3 cell. As a result, a method was developed to specifically bind and diagnose exosomes released from PC-3 cells.