Mentör desteği alan bir matematik öğretmeninin sınıfında benimsenen sosyomatematiksel normların gelişimi
Development of sociomathematical norms adopted in the classroom of a mathematics teacher receiving mentor support
  1. Tez No: 876297
  2. Yazar: AYŞE İREM TAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA AYDIN GÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Matematik sınıflarındaki sosyomatematiksel normların anlaşılması, sınıf mikro kültürünü anlamada ve etkili öğrenme ortamları oluşturmada önemli bir rol oynamaktadır. Ancak bilinmelidir ki bazı sosyomatematiksel normlar matematik öğrenmeyi engellerken, bazıları desteklemektedir. Ayrıca her sınıf kendine özgü mikro kültüre sahiptir. Dolayısıyla öğrenme ortamlarını iyileştirmek ve matematik öğretimini güçlendirmek için her sınıf mikro kültüründeki sosyomatematiksel normların anlaşılması öğrenme ortamının geliştirilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı, bir öğretmenin sınıfındaki sınıf mikro kültüründe var olan sosyomatematiksel normları anlamak ve mentörlük desteği ile bu normları geliştirmektir. Araştırmada nitel araştırma metodolojisine uygun olarak yürütülmüş, eylem araştırması yaklaşımı benimsenmiştir. Katılımcılar, akademisyen olan mentör, Giresun'da bir özel ortaokulda görev yapan öğretmen ve 24 6.sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışma toplam 12 hafta sürmüştür. İlk iki hafta mevcut dersler, sonraki sekiz hafta boyunca mentörlük desteği süreci dersleri ve son iki hafta mentörlük desteği sonrası dersler incelenmiştir. Veriler, ses kayıtları ve alan notları ile toplanmıştır. Verilerin analizi, içerik analizi yöntemi ile yapılmış, ses kayıtları ve alan notları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bulgular, mentörlük desteği öncesi ve sonrası sınıf mikro kültüründe sosyomatematiksel normların nasıl değiştiğini ortaya koymuştur. Araştırma sonuçları, mentörlük desteğinin matematik öğretimini destekleyen sosyomatematiksel normların gelişiminde etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu süreçte araştırmacı öğretmen sınıf mikro kültürünün farkına varmış ve matematik öğretimini desteklemek için nasıl müdahalelerde bulunması gerektiğine yönelik de deneyimler kazanmıştır. Bu kapsamda matematik öğretmenlerine sınıflarında matematik öğretimini destekleyen sosyomatematiksel normları geliştirebilmeleri için sınıf içi uygulamalara yönelik bir hizmet içi eğitim modeli şeklinde yürütülen mentörlük desteğinin sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Understanding sociomathematical norms in mathematics classrooms is crucial to understanding classroom microculture and creating effective learning environments. However, some sociomathematical norms impede mathematics learning, while others promote it. Moreover, each classroom has its own unique microculture. To enhance mathematics teaching and improve the learning environment, it is important to understand the sociomathematical norms of each classroom microculture. With mentoring support, this study aims to understand and develop the sociomathematical norms that exist in a teacher's classroom microculture. This study followed a qualitative research methodology and used an action research approach. The participants consisted of an academic mentor, a teacher working in a private middle school school in Giresun, and 24 6th grade students. The study lasted a total of 12 weeks. The first two weeks of the lessons were analyzed before mentoring while the next eight weeks during mentoring support and the last two weeks after mentoring support. Data were collected through audio recordings and field notes. Audio recordings and field notes were analyzed in detail using content analysis. The findings revealed how sociomathematical norms changed in the classroom microculture before and after mentoring support. The results indicated that the provision of mentoring assistance proved to be successful in fostering the establishment of sociomathematical norms conducive to the advancement of mathematical instruction. In addition, the researcher teacher gained insight into the classroom microculture and gained experience in intervening to support mathematics teaching. In this context, it is recommended to provide mathematics teachers with mentoring support in the form of in-service training for classroom practices so that sociomathematical norms can support mathematics instruction.