An investigation of induction programmes for instructors at English preparatory schools
Hazırlık okulundaki İngilizce öğretim görevlileri için göreve başlama programları üzerine bir araştırma
- Tez No: 732281
- Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Çalışmadaki ana odak noktası yeni öğretim görevlilerinin göreve başlama sürecindeki deneyimleriydi. Çalışma, yeni İngilizce öğretim görevlilerinin göreve başlama sürecindeki ihtiyaçlarını ve deneyimlerini belgelendirmeyi, sağlanan resmi destek ve yönlendirmenin etkisini incelemeyi ve öğretim görevlilerinin kurumdaki ilk öğretim yıllarında karşılaşabilecekleri zorlukların üstesinden gelmeleri için olası çözümler önermeyi hedefledi. Çalışmada Ankara'daki bir devlet, bir de özel üniversiteden 6 yeni öğretim görevlisi, 2 mentor ve 2 idareci yer aldı. Devlet üniversitesinde yeni öğretim görevlileri için resmi bir göreve başlatma programı bulunmazken, özel üniversite bir yıl boyunca yoğun bir göreve başlatma programı uygulamaktadır. Üç yarı yapılandırılmış görüşme, yeni öğretim görevlilerinin göreve başlatma sürecindeki deneyimleri, algılanan ihtiyaç ve beklentileri, göreve başlatma programının detayları ve etkililiği ve göreve başlatma sürecinin yeni öğretim görevlileri üzerindeki olası etkileri konusunda kapsamlı veri toplamak amacıyla yeni öğretim görevlilerine, mentorlara ve idarecilere uygulandı. Veriler, içerik analizi ve tematik analizi yöntemleri kullanılarak niteliksel olarak incelenmiştir. Çalışma, yeni öğretim görevlileri için göreve başlatma sürecinin önemli bir safha olduğunu ve ilk yıldaki öğretmenlik deneyimlerinin yeni öğretim görevlileri üzerinde önemli etkileri olduğunu gösterdi. Çalışmalrın bulguları bazı sonuçlar ortaya koydu: 1) göreve başlatma programına katılmayan yeni öğretim görevlileri ilk yıllarında sınıf içinde ve dışında karşılaşılan güçlüklerin üstesinden gelmede zorlanma, yalnızlık, hayal kırıklığı ve kızgınlık hissi gibi pek çok olumsuz öğretim deneyimi yaşadı, 2) yoğun bir göreve başlatma desteği alan yeni öğretim görevlileri ilk yıllarında olumlu öğretim deneyimleri yaşadılar ve kişisel ve profesyonel gelişim için isteklilerdi, 3) işbirlikçi ve destekleyici bir çalışma çevresi göreve başlatma sürecinde karşılaşılan zorlukların üstesinden gelme konusunda faydalıydı, 4) etkili bir göreve başlatma programının yeni öğretim görevlilerinin öğretim uygulamaları, öğrenci ve çalışma arkadaşlarıyla ilişkileri, öğretmenlik konusundaki algıları ve mesleğe ve kuruma bağlılıkları üzerinde pek çok olumlu etkisi vardı, 5) göreve başlatma progrogramlarının etkililiğini arttırmak için yeni öğretim görevlilerine sistemik, kurumsal ve methodolojik bilgi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In the study, the central focus was on new instructors' experiences in induction process. The study aimed to document needs and experiences of new English instructors during induction process, to examine the effects of formal support and guidance and to suggest possible solutions to overcome the difficulties new instructors may face within their first year of teaching at an institution. The study included 6 new instructors, 2 mentors and 2 administrators from a state and a foundation university in Ankara. While the state university does not have a formal induction programme for new instructors, the foundation university implements an intense induction programme for a year. Three structured interviews were conducted to new instructors, mentors and administrators in order to gather well-rounded data about new instructors' experiences during induction process, their perceived needs and expectations, details and perceived efficacy of the induction programme and possible effects of induction on new instructors. Data were analysed qualitatively, with particular reference to content analysis and thematic analysis. The study indicated that induction is a crucial phase for new instructors and first year teaching experiences have important effects on new instructors. The findings of the study led to some conclusions: 1) new instructors not attending an induction programme had many negative experiences in their first year of teaching such as difficulty in overcoming the challenges they faced in and out of the classroom and feeling of loneliness, disappointment and frustration, 2) new instructors receiving an intense induction support had positive first year teaching experiences and were enthusiastic about personal and professional development, 3) a collaborative and supportive working environment was useful to overcome difficulties faced during induction process, 4) an effective induction programme had many positive effects on new instructors' teaching practices, relationships with their students and colleagues, perceptions about teaching and commitment to the profession and the institution they work at, 5) new instructors should be provided with systemic, institutional and methodological knowledge in order to increase the effectiveness of induction programmes.