Kademeli lineer normlu uzaylarda lacunary I-istatistiksel yakınsaklık
Lacunary I-statistical convergence in gradual normed linear spaces
  1. Tez No: 876362
  2. Yazar: ŞEYMA BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Altı bölümden oluşan bu tez çalışmasında ilk bölüm kaynak araştırması ve tezin amacına ayrılmıştır. İkinci bölüm, temel tanımlar, kavramlar ve teoremlerin yer aldığı bölümdür. Üçüncü bölümde, bu tez çalışması için temel kavramlardan birisi olan kademeli lineer normlu uzaylarda lacunary statistiksel yakınsaklık için yapılmış çalışmalar incelenmiştir. Dördüncü bölümde, yine temel kavramlardan olan kademeli lineer normlu uzaylarda 𝐼 − istatistiksel yakınsaklık ile ilgili daha önce elde edilen sonuçlar ifade edilmiştir. Beşinci bölümde, bu tez çalışması ile ilk kez elde edilmiş olan orijinal tanım ve sonuçlar verilmiştir. Altıncı bölümde ise bu tez çalışmasının sonuç ve öneriler kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study consisting of six chapters, the first chapter is devoted to source research and the purpose of the thesis. The second part contains basic definitions, concepts and theorems. In the third chapter, studies on lacunary statistical convergence in graded linear normed spaces, which is one of the basic concepts for this thesis, are examined. In the fourth chapter, previously obtained results regarding Istatistical convergence in graded linear normed spaces, which is also one of the basic concepts, are expressed. In the fifth chapter, the original definition and results obtained for the first time with this thesis study are given. In the sixth chapter, the results and recommendations of this thesis are included.