UbD temelli sürdürülebilir kalkınma eğitiminin lise öğrencilerinin sürdürülebilir kalkınma farkındalıkları ve küresel sosyal sorumluluk düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the UbD-based sustainable development education on high school students' sustainable development awareness and global social responsibility levels
- Tez No: 876396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerine yönelik, onların sürdürülebilir kalkınma farkındalıklarını ve küresel sosyal sorumluluk düzeylerini artırmayı hedefleyen 15 haftalık bir sürdürülebilir kalkınma eğitimi tasarlanması, uygulanması ve bu uygulamanın öğrencilerin sürdürülebilir kalkınma farkındalığı ve küresel sosyal sorumluluk düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul'da bulunan bir devlet lisesinin 11 .sınıf düzeyinde öğrenim gören 25 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden tek grup ön test- son test zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubuna UbD öğretim tasarım modeli temel alınarak hazırlanan sürdürülebilir kalkınma eğitimi 15 hafta boyunca uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Atmaca, Kiray ve Pehlivan (2019) tarafından geliştirilen“Sürdürülebilir Kalkınma Farkındalık Ölçeği”ve Başer ve Kılınç (2015) tarafından geliştirilen“Küresel Sosyal Sorumluluk Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler bir istatistik paket programı (SPSS 29.0) kullanılarak bağımlı gruplar t-testi ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, katılımcıların sürdürülebilir kalkınma farkındalıkları ve küresel sosyal sorumluluk düzeyleri ön test ve son test puanları arasında son test lehine anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to design and implement a 15-week sustainable development education for high school students aiming to increase their sustainable development awareness and global social responsibility levels, and to examine the effect of this practice on students' sustainable development awareness and global social responsibility levels. The study group of the research consisted of 25 students studying at the 11th grade level of a public high school in Istanbul in the 2023-2024 academic year. In the research, a single group pretest-posttest weak experimental design, one of the quantitative research methods, was used. Sustainable development training based on the UbD instructional design model was applied to the study group of the research for 15 weeks.“Sustainable Development Awareness Scale”developed by Atmaca, Kiray & Pehlivan (2019) and“Global Social Responsibility Scale”developed by Başer & Kılınç (2015) were used as data collection tools. The data obtained from the study were analyzed with dependent groups t-test using a statistical package program (SPSS 29.0). According to the findings of the research, a significant difference emerged between the pre-test and post-test scores of the participants' sustainable development awareness and global social responsibility levels in favor of the post-test.