Perception of entrepreneurship as a career: A case study examining grade 12 learners' perception/motivation on starting a business after high school
Girişimciliğin kariyer olarak algılanması: 12. sınıf öğrencilerinin lise sonra iş kurmaya ilişkin algılarını/motivasyonlarını inceleyen bir örnek çalışma
  1. Tez No: 876430
  2. Yazar: MPUMELELO ZOE ZULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez, 12. sınıf işletme öğrencilerinin liseden sonra bir iş kurmaya ne kadar motive olduklarının sonucunu takip etmeyi ve aynı zamanda gelecekte girişimci olma konusundaki genel algılarını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Temel olarak bu makale, öğrencilerin girişimciliği bir kariyer olarak nasıl algıladıklarını ve liseden mezun olduktan sonra kendilerini buna hazır hissedip hissetmediklerini inceledi. Öğrencilerin işletme dersleri sırasında edindikleri deneyim, kariyer kararlarıyla güçlü bir şekilde ilişkilidir. Eğitimin etkililiği öğrencilerin algılarının etkisi açısından çok önemli olduğundan, bu bulgunun kökleri bu makalede sunulan literatüre dayanmaktadır. Son olarak bu makale, öğrencilerin liseden sonra girişimciliği sürdürme kararlarını olumlu yönde etkileyecek müfredatlar, girişimcilik eğitimi araçları ve etkinliklerine yönelik potansiyel çözümler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis sought to pursue the outcome of how motivated Grade 12 business students are to start a business after high school as well as assess their overall perception of becoming entrepreneurs in the future. Essentially, this paper examined how students perceive entrepreneurship as a career and whether or not they felt prepared to do so upon graduating high school. The experience that students have had during their business classes strongly relates to their career decisions. This finding is rooted within the literature presented in this paper, as the effectiveness of education is crucial to the influence of students' perceptions. Lastly, this paper presents potential solutions that would include curriculums and entrepreneurial education tools and activities that would positively influence students' decision to pursue entrepreneurship after high school.