Ratlarda deneysel olarak oluşturulmuş miringoskleroz modelinde topikal hyaluronik asit kullanımının miringosklerozun önlenmesi üzerine etkisi
Effect of topical hyaluronic acid on prevention of myringosclerosis in experimentally induced myringosclerosis in rats
- Tez No: 876436
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KARADAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Miringoskleroz, çeşitli sebeplerle kulak zarının subepitelyal bağ dokusunun hyalenizasyonu ve ardından kalsifikasyonu ile karakterize bir durumdur. Miringoskleroz oluşumuna, kronik otitis media, efüzyonlu otitis medianın sebep olduğu inflamasyon, travmatik timpanik membran perforasyonu veya efüzyonlu otitis media tedavisinde uygulanan miringotomi ve ventilasyon tüpü tatbiki gibi işlemler sebep olur. Kronik otitis media ve efüzyonlu otitis media KBB pratiğinde en sık karşılaşılan hastalıklardandır. Efüzyonlu otitis media tedavisinde kullanılan ventilasyon tüpü tatbiki de çok sık uygulanan bir girişimdir. Bu nedenle miringoskleroz KBB hekimlerinin çok sık karşılaştığı bir durumdur. Hyaluronik asit, ekstraselüler matrikste, vitröz humorde, sinovial sıvıda, bağ dokuda ve respiratuar mukozada bulunan endojen bir glukozaminoglikandır. Hücre sinyal mekanizmasında, lökosit gelişimi ve migrasyonunda, hücre adezyonunda ve özellikle de inflamatuar yanıtı düzenleyerek doku iyileşmesinde rol oynamaktadır. Hyaluronik asit daha önce Kulak Burun Boğaz alanında birçok çalışmada kullanılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir ancak miringoskleroz üzerindeki etkisi daha önce çalışılmamıştır. Ratlarda oluşturulan miringosklerozda daha önce birçok antioksidan antiinflamatuar madde denenmiştir. Güncel literatürde hyaluronik asitin ve hyaluronik asit ile birlikte deksametazonun miringoskleroz gelişimine etkisi araştıran herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışmada ratlarda oluşturulan miringoskleroz modelinde hyaluronik asit kullanımının etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada ağırlıkları 300-350 gr arasında değişen, sağlıklı, 31 adet Wistar albino türü rat kullanıldı. Ratlardan rastgele seçilen 3 tanesine herhangi bir işlem yapılmadı, bu ratların timpanik membranları sağlıklı zar değerlendirmesi için kullanıldı. Kalan 28 rat, her grupta 7 rat olacak şekilde rastgele 4 gruba ayrıldı. Sonrasında ratların bilateral timpanik membranlarına steril parasentez bıçağı yardımıyla miringotomi işlemi yapıldı. Sonrasında Grup 1'deki ratların kulaklarına herhangi bir tedavi verilmedi. Grup 2'deki ratların her iki kulağına 5 gün boyunca her gün 1x0,2 ml %0,9'luk serum fizyolojik topikal olarak verildi. Grup 3'teki ratların her iki kulağına 5 gün boyunca her gün %2'lik hyaluronik asit preparatından 1x0,2 ml topikal olarak verildi. Grup 4'teki ratların her iki kulağına 5 gün boyunca her gün %2'lik hyaluronik asit preparatından 1x0,2 ml topikal olarak ve 5 gün boyunca her gün 1mg/1ml'lik deksametazon 1x0,2 ml topikal olarak verildi. Çalışmanın 15.gününde bütün ratlara otomikroskopik muayene yapıldı. Miringoskleroz lezyonları değerlendirildi. Miringoskleroz değerlendirmesinde 4 dereceli miringoskleroz skalası kullanıldı. Sonrasında ratlar sakrifiye edildi. Timpanik membranlarındaki değişiklikler histopatolojik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Myringosclerosis is a condition characterized by hyalinization and subsequent calcification of the subepithelial connective tissue of the eardrum due to various reasons. The formation of myringosclerosis is caused by chronic otitis media, inflammation caused by otitis media with effusion, traumatic tympanic membrane perforation, or procedures such as myringotomy and ventilation tube application performed in the treatment of otitis media with effusion. Chronic otitis media and otitis media with effusion are the most common diseases in ENT practice. Ventilation tube application used in the treatment of otitis media with effusion is also a very common intervention. For this reason, myringosclerosis is a condition that ENT physicians encounter very frequently. Hyaluronic acid is an endogenous glycosaminoglycan found in the extracellular matrix, vitreous humor, synovial fluid, connective tissue and respiratory mucosa. It plays a role in cell signaling mechanism, leukocyte development and migration, cell adhesion, and especially tissue healing by regulating the inflammatory response. Hyaluronic acid has previously been used in many studies in the field of Otolaryngology and successful results have been achieved, but its effect on myringosclerosis has not been studied before. Many antioxidant anti-inflammatory substances have been previously tested in myringosclerosis in rats. There are no studies in the current literature investigating the effect of hyaluronic acid and hyaluronic acid together with dexamethasone on the development of myringosclerosis. Therefore, in this study, the effect of hyaluronic acid use on the myringosclerosis model created in rats was investigated. Materials and Methods: 31 healthy Wistar albino rats, weighing between 300-350 g, were used in the study. No treatment was performed on 3 randomly selected rats, they were used for healthy membrane evaluation. The remaining 28 rats were randomly divided into 4 groups, with 7 rats in each group. Afterwards, myringotomy was performed on the bilateral tympanic membranes of the rats with the help of a sterile paracentesis knife. Afterwards, no treatment was given to the ears of the rats in Group 1. 1x0.2 ml of 0.9% physiological saline was administered topically to both ears of the rats in Group 2 every day for 5 days. 1x0.2 ml of 2% hyaluronic acid preparation was administered topically to both ears of the rats in Group 3 every day for 5 days. 1x0.2 ml of 2% hyaluronic acid preparation was administered topically to both ears of the rats in Group 4 every day for 5 days, and 1mg/1ml dexamethasone 1x0.2 ml was administered topically every day for 5 days. On the 15th day of the study, all rats underwent automicroscopic examination. Myringosclerosis lesions were evaluated. A 4-grade myringosclerosis scale was used to evaluate myringosclerosis. Afterwards, the rats were sacrificed. Changes in tympanic membranes were evaluated histopathologically.