Ratlarda miringotomi sonrası uygulanan topikal halofuginonun miringotomi kapanma süresine ve miringoskleroza etkisi
The effects of topically applied halofuginone after myringotomy on myringosclerosis and myringotomy closure time in rats
  1. Tez No: 224380
  2. Yazar: TANER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. HAKAN CINCIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
EOM tedavisinde orta kulak boşluğunun yeterli süre havalanmasını sağlamak amacıyla yapılan miringotomi ve ventilasyon tüpü insersiyonuna alternatif yöntemler aranmaktadır. Bu amaçla Mitomisin-C ve 5-florourasil gibi antiproliferatif ajanlar, lazer, radyofrekans ve soğuk bıçak gibi çeşitli yöntemler miringotomi kapanma sürelerini uzatmak amacıyla kullanılmaktadır. Biz de çalışmamızda kollajen alfa-1 (Tip 1) sentezini transkripsiyon safhasında bozan, fibroblast proliferasyonunu ve migrasyonunu engelleyerek yara iyileşmesini geciktiren ve antianjiogenetik özelliği olan halofuginon hidrobromid'in miringotomi kapanma süresini uzatmada ve miringosklerozu azaltmadaki etkisini incelemek amacıyla deneysel çalışmamızı gerçekleştirdik. Çalışmaya kulak zarları normal olan 40 rat ile başlandı 30 rat halofuginon uygulanan çalışma grubu, 10 ratta serum fizyolojik uygulanan kontrol grubu olarak planlandı. Tüm ratların rastgele seçilen sağlam kulak zarının arka yarısına pik yardımıyla yaklaşık bir mm çapında perforasyon (miringotomi) oluşturuldu. Perforasyonların üzerine 30 mg/dl konsantrasyonda halofuginon hidrobromür, kontrol grubunda ise serum fizyolojik emdirilmiş spongostan 10 dakika süre ile uygulandı. Miringotomiden sonraki 1, 3, 7, 10, 14, 18, 21, 24, 27 ve 30. günlerde anestezi altında ratların miringotomi yapılan kulak zarlarındaki perforasyonlar otoendoskop ile değerlendirildi. Kontrol günlerinde her gruptan rastgele seçilen birer rat dekapite edilerek temporal kemikleri çıkartıldı, timpanik membranların histopatolojik incelemeleri yapıldı. Çalışmamızda perforasyonların ortalama açık kalma süresi Halofuginon grubunda 21,43 gün, kontrol grubunda 7,5 gün olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
New therapeutic alternatives are being investigated for treatment of otitis media with effusion other than myringotomy and ventilation tube insertion. Antiproliferative agents such as mitomycin-c and 5-flourouracil are being utilized after myringotomy in order to prolong the duration for healing of myringotomy incision. In this study, we tried to find out the role of halofuginone hydrobromide, an antiangiogenetic subtance which interferes with Type 1 collagen synthesis at transcriptional level, inhibits fibroblast proliferation and migration during wound healing, on myringotomy incision healing time and formation of myringosclerosis. Forty rats with normal ear drums were involved in this study to determine if topical halofuginone application had an impact on prolonging the time for healing of myringotomy incision and its histopathological consequences. The study group and control group consisted of 30 and 10 rats respectively. A posterior incision 1 mm in diameter was made on randomly selected healty eardrums of the rats. In the study group, gelfoam soaked in halofuginone hydrobromide of 30 mg/dl was applied on the perforation, while gelfoam dipped in isotonic saline introduced to perforation in the control group. On days 1, 3, 7, 10, 14, 18, 21, 24, 27 and 30, otoendoscopic evaluation of ear drums under general anesthesia was conducted and perforations are screened. On control days, randomly selected one rats from each group was sacrified and temporal bones are dissected in order to evaluate the tympanic membranes histopathologically. In our study, the average times for patency of perforation in study and control groups were 21.43 and 7.50 days respectively. The difference was foun to be statistically significant. Histopathological evaluation revealed that halofuginone seems to result in low hyalinization and fibrosis on eardrum whem compared to the control group. Anahtar Kelimeler : Halofuginone, Myringotomy, Myringosclerosis