Farklı kapak ve taban tasarımlarına sahip self-ligating braketlerin bağlanma dayanımlarının ın vitro olarak karşılaştırılması
Comparison of bond strength of self-ligating brackets with different clips and base designs
  1. Tez No: 876439
  2. Yazar: ELİF BELİKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER ALKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dayanımlarının In Vitro Olarak Karşılaştırılması Bu araştırmanın amacı, ortodonti pratiğinde kullanımı gittikçe yaygınlaşan self-ligating braketlerin taban ve kapak tasarımlarının braketlerin bağlanma dayanımına olan etkisinin değerlendirilmesidir. 96 adet sığır alt keser dişi 4 eşit gruba ayrılarak deney aşamasına kadar ışık görmeyecek şekilde serum fizyolojik solüsyonunda bekletilmiş, braketler yapıştırılmadan bir hafta önce distile suya alınarak her gün distile su yenilenmiştir. Hazırlanan dişlere foil-mesh taban yapısına sahip aktif kapaklı Empower 2 Interactive, foil-mesh taban yapısına sahip pasif kapaklı Empower 2 Passive, hook şeklinde çıkıntıları olan andırkatlı taban yapısına sahip aktif kapaklı BioQuick, hook şeklinde çıkıntıları olan andırkatlı taban yapısına sahip pasif kapaklı BioPassive self-ligating braketler yapıştırılarak çalışma grupları oluşturulmuştur. 4 grupta da braketler dişlere Transbond XT (3M Unitek, ABD) adeziv sistemi kullanılarak yapıştırılmıştır. Adezivin polimerizasyonu için WoodPecker I Led 2 LED (Guilin Woodpecker Medical Instrument, Çin) ışık cihazı kullanılarak toplam 4 sn ışınlanmıştır. Braketler diş yüzeyinden ayrılana kadar 0.5 mm/dk hızla kuvvetin yüklendiği Universal test cihazında (LLOYD İnstron, Foreham Hampshire, İngiltere) bağlanma dayanımı testleri yapılmıştır. Ortalama bağlanma dayanımı değerleri varyans analizi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bağlanma dayanımı testi sonrasında mine yüzeyindeki artık adeziv miktarı çıplak gözle değerlendirilmiştir. Ortalama bağlanma dayanımı değerleri Empower 2 Interactive grubunda 17.48 ± 3.10 MPa, Empower 2 Passive grubunda 19.06 ± 4.34 MPa, BioQuick grubunda 16.10 ± 3.61 MPa, BioPassive grubunda 16.18 ± 4.05 MPa bulunmuştur. Bağlanma dayanımı testi sonuçlarına göre Empower 2 Passive grubunun ortalama bağlanma dayanımı değeri BioQuick ve BioPassive gruplarının ortalama bağlanma dayanımı değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. ARI skorlarının dağılımı ile gruplar arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır, en yüksek yüzdelik değerler 0 ve 1 numaralı skorlarda görülmüştür. Çalışmada kullanılan self-ligating braket sistemlerinin ortodonti kliniğinde kullanılmak üzere yeterli bağlanma dayanımına sahip olduğu görülmüştür. Self-ligating braket sistemlerinde braketlerin bağlanma dayanımları üzerinde taban tasarımının daha etkili bir faktör olduğu ancak kapak tasarımının da bağlanma dayanımını etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the effect of the base and clips designs of self-ligating brackets, which are increasingly used in orthodontic practice, on the bond strength of the brackets. 96 bovine lower incisor teeth were divided into 4 equal groups and kept in saline solution in the absence of light until the experimental phase, and distilled water was taken into distilled water one week before the brackets were glued and distilled water was renewed every day.4 groups were formed as follows and all of them are bracket bonding, Empower 2 Interactive with active clips with foil-mesh base,Empower 2 Passive with foil-mesh base structure and passive clips,BioQuick with an active clips and hook-shaped an undercut base structure, BioPassive self-ligating brackets with passive clips and hook-shaped an undercut base structure.In all 4 groups, brackets were bonded to the teeth using the Transbond XT (3M Unitek, USA) adhesive system.For the polymerization of the adhesive, it was irradiated for a total of 4 seconds using the WoodPecker I Led 2 LED (Guilin Woodpecker Medical Instrument, China) light device. Average bond strength values were evaluated statistically using analysis of variance.After the bond strength test, the amount of residual adhesive on the enamel surface was evaluated with the naked eye.Average bond strength values were found to be 17.48 ± 3.10 MPa in the Empower 2 Interactive group, 19.06 ± 4.34 MPa in the Empower 2 Passive group, 16.10 ± 3.61 MPa in the BioQuick group, and 16.18 ± 4.05 MPa in the BioPassive group.According to the bond strength test results, the average bond strength value of the Empower 2 Passive group was found to be statistically significantly higher than the average bond strength values of the BioQuick and BioPassive groups.There was no significant relationship between the distribution of ARI scores and the groups, with the highest percentage values seen in scores 0 and 1. It was observed that the self-ligating bracket systems used in the study had sufficient bond strength to be used in orthodontic clinics.It has been determined that the base design is a more effective factor on the bond strength of brackets in self-ligating bracket systems, but the clips design also affects the bond strength.