Aile hekimliği polikliniklerine başvuran bireylerin palyatif bakım farkındalığı, bilgi düzeyi, tutum ve düşüncelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the awareness, knowledge level attitudes, and thoughts of individuals applying to family medicine outpatient clinics regarding palliative care
- Tez No: 876438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ERDOĞMUŞ MERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışma Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran bireylerin palyatif bakım konusunda farkındalığı, bilgi düzeyleri ve tutumlarını belirlemek, palyatif bakım hakkında düşüncelerini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel çalışmaya, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniklerine başvuran 352 katılımcı dahil edildi. Katılımcılara çalışma hakkında bilgi verilip, sözlü ve yazılı onamları alındı. Veri toplama araçları olarak sosyodemografik veri anketi, literatür taranarak oluşturulan likert tipi soru anketi ve Palyatif Bakım Bilgi Ölçeği (PBBÖ) kullanıldı. Etik kurul ve hastane izinleri tamamlandıktan sonra çalışmaya başlandı.Bulgular: Çalışmaya katılanların %62.8'i kadın, %37.2'si erkekti. Katılımcıların yaş ortalaması 45,00±14,76 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is planned to determine the awareness, knowledge levels, and attitudes of individuals applying to family medicine outpatient clinics regarding palliative care, and to evaluate their thoughts on palliative care.Methods: The descriptive sectional study included 352 participants who applied to the family medicine outpatient clinics at İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital. Participants were informed about the study and their verbal and written consent was obtained. Data collection tools included a sociodemographic data questionnaire, a Likert-type questionnaire created through literature review, and the Palliative Care Knowledge Scale (PCKS). The study began after obtaining ethical committee and hospital permissions.Results: Of the study participants, 62.8% were women and 37.2% were men. The average age of the participants was 45.00±14.76 years.