Fresnel güneş kolektörünün enerji analizi
Energy analysis of linear Fresnel collector
  1. Tez No: 876449
  2. Yazar: AMZA NOURIDINE ILBOUDO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT SELBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Artan enerji talepleri karşılamak ve aynı zamanda emisyonların miktarını düşürmek, çağımızın en önemli zorluklarıdır. Bu amaçlara ulaşmak için yenilenebilir enerji sistemleri güncel söz konusu olmuştur. Bu tür enerji üretim sistemlerinde, çok düşük emisyonlu ya da tamamen sıfır emisyonlu enerji üretim fırsat sunmaktadır. Güneş enerji sistemleri, bir yenilenebilir enerji sistemi de olduğu için, mühendislik alanlarda bir önemi kazanmıştır. Güneş enerji sistemleri elektrik ve sıcak su başta olmak üzere birçok çıkışı sağlar. Güneş enerji sistemlerin verimliliği, konumdaki güneş radyasyonu ve ortam sıcaklığı gibi faktörleri bağlıdır. Güneş enerji sistemleri ikiye ayrılır: fotovoltaik güneş sistemler ve termal güneş enerji sistemleri. Türkiye'de ve özellikle Isparta ilinde güneş radyasyon değerleri yıl boyunca yüksektir ve güneş uygulamalı sistemleri uygundur. Bu tez çalışmada güneş enerji sistemleri Isparta şartlarında göre uygulanabilirliği araştırılmıştır. Tezde Isparta iklim şartlarında, Doğrusal Fresnel Kolektörün dayanan bir su ısıtma sistemi geliştirilmiş ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Meeting increasing energy demands and at the same time reducing the amount of emissions are the most important challenges of our time. To achieve these goals, renewable energy systems have become a current issue. These energy production systems, offers the opportunity to produce energy with very low emissions or completely zero emissions. Cause solar energy systems are also renewable energy systems, they have gained importance in engineering fields. Solar energy systems provide many outputs, including electricity and hot water. The efficiency of solar energy systems depends on factors such as solar radiation at the location and ambient temperature. Solar energy systems are generally divided into two: photovoltaic solar systems and thermal solar energy systems. In Turkiye and especially in the province of Isparta, solar radiation values are high throughout the year then suitable for the running of solar energy systems. In this thesis study, the applicability of solar energy systems in Isparta climates conditions was investigated. In the thesis, a water heating system based on Linear Fresnel Collector was developed and examined under Isparta climatic conditions.