Fresnel lens solar collector development considering local conditions
Yerel koşulları göz önünde bulundurarak Fresnel lens güneş kolektörü geliştirme
- Tez No: 765583
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde, yerel koşullar göz önünde bulundurularak Fresnel lens güneş kolektörlerinin geliştirilmesi incelenmiştir. Fresnel lens güneş kolektörü, güneşten gelen ışınları kırılma prensibini kullanarak odak hattında bulunan bir alıcıya odaklamaktadır. Bu kolektör sistemi, endüstriyel işlemlerde kullanılabilecek göreceli olarak yüksek sıcaklıklara ulaşabilmektedir. Lensin incelenmesi için, dalga boyuna bağlı spektrumla çalışan ve ışığın kırılmasını, yansımasını ve soğurulmasını, saydam maddelerin sönüm katsayılarını ve dalga boyuna bağlı kırılma endekslerini dikkate alan bir ışın izleme kodu ve yardımcı bir lens tasarım kodu geliştirilmiştir. Tasarlanan kolektörün verimini, sistemden ısı kaybını ve gün içinde ulaşılan çalışma sıcaklıklarının zamana bağlı değişimini elde etmek için kolektör alıcısının termal modeli ve gerçek TMY verilerini kullanan yıllık performans modeli oluşturulmuştur. Bu iki model birleştirilerek, gün içinde elde edilen sıcaklık değerleri ve kolektör performans verileri elde edilmiştir ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the development of Fresnel lens solar collectors is investigated considering local conditions. The Fresnel lens solar collector focuses the sun's rays on a receiver located at the focal line using the principle of refraction. This collector system can reach relatively high temperatures that can be used in industrial processes. To analyze the lens, a ray tracing code and an auxiliary lens design code has been developed that work with a wavelength-dependent spectrum and takes the refraction, reflection, absorption, and extinction coefficients of transparent materials into account. For obtaining the efficiency of the designed collector, the heat loss from the system, and the time-dependent variation of the operating temperatures reached during the day, a thermal model of the collector receiver and an annual performance model, which uses the actual TMY data, were developed. Combining these two models, operating temperature values obtained during the day and collector performance data are obtained and presented.