Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 6.sınıf öğrencilerinin hekimlik mesleğine yönelik tutumlarının ve adanmışlıklarının değerlendirilmesi
The evaluation of the attitudes and commitment of the 6th grade students of Trakya University Medical Faculty towards the medical profession
  1. Tez No: 876474
  2. Yazar: BERAT UCUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 6.sınıf öğrencilerinin hekimlik mesleğine yönelik tutumlarını ve bu mesleğe olan adanmışlıklarını değerlendirmeyi hedefledik. Hekim adaylarının tutumlarına ve adanmışlıklarına etki eden faktörleri ortaya çıkarmayı amaçladık. Çalışmamıza katılan 196 intörn hekime mesleki tutum, adanmışlık ve bunları etkileyebileceğini düşündüğümüz, tarafımızca hazırlanan 72 soruluk anket yüz yüze görüşülerek uygulandı. Dağılımın normalliğini test etmek için Kolmogorov-Smirnov testi, çarpıklık ve basıklık değerleri kullanıldı. Normal dağılım gösteren verilerde bağımsız değişkenler t testi, varyans analizi, Pearson korelasyon analizi yapıldı. Normal dağılım göstermeyen verilerde ise Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman korelasyon analizi yapıldı. Bağımlı değişkenler ortalama ve standart sapmaya göre kategorilendirildikten sonra bağımsız değişkenler arasındaki ilişki ordinal lojistik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışmamıza toplam 196 intörn hekim katılmış olup katılan hekimlerin %51,5'i kadın, %48,5'i erkek idi. Ortalama yaş 24,19±1,174 olarak hesaplandı. Katılımcıların %14,3'ünün çekirdek ailesinde hekim mevcuttu. Öğrencilerin %31,6'sının anne öğrenim durumu, %53,1'inin baba öğrenim durumu üniversite ve üzeri idi, %60,7'sinin aile geliri giderine denkti. Cinsiyet mesleki tutumu ve adanmışlık için anlamlı farklılık oluşturmadı. Tıp fakültesine isteyerek girenlerin, mesleği seçmedeki en önemli etken hayat kurtarmak ve insanlığa faydalı olmak olanların, düzenli uykuya sahip olanların, fakültesinden memnun olanların ve meslekten beklentilerinin karşılanabileceğini düşünenlerin mesleki tutum ve adanmışlık seviyeleri daha yüksek çıktı. Baba öğrenim durumu düşük olan katılımcıların mesleki adanmışlık seviyeleri daha yüksek çıktı. Mesleki tutum ve mesleki adanmışlık arasında pozitif yönde korelasyon olduğu görüldü. Mesleki tutumu ve adanmışlıkları değiştirmek zordur ancak imkânsız değildir. Tıp fakültelerinde öğrenim gören hekim adaylarının mesleki tutumlarının ve adanmışlıklarının değerlendirilmesi ve etkileyen faktörlerin mezuniyet öncesinde belirlenmesi, hekim adaylarının hekimlik mesleğine yönelik tutumlarının ve adanmışlıklarının iyileştirilebilmesine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
With this study, we aimed to evaluate the attitudes of Trakya University Faculty of Medicine 6th grade students towards the profession of medicine and their dedication to this profession. We aimed to reveal the factors affecting the attitudes and commitment of physician candidates. A face-to-face interview was applied to 196 6th year medical students who participated in our study, consisting of 72 questions prepared by us about professional attitudes, dedication and which we think may affect them. Kolmogorov-Smirnov test, skewness and kurtosis values were used to test the normality of the distribution. Independent variables t-test, analysis of variance, Pearson correlation analysis were performed for normally distributed data. Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Spearman correlation analysis was performed for the data that did not show normal distribution. After the dependent variables were categorized according to their mean and standard deviation, the relationship between the independent variables was evaluated by ordinal logistic regression analysis. A total of 196 intern physicians participated in our study and 51.5% of the participating physicians were female and 48.5% male. The mean age was calculated as 24.4±0.13. There was a physician in the nuclear family of 14.3% of the participants. 31.6% of the students had their mother's education level, 53.1%'s father's education level was university or higher, and family income was equivalent to 60.7% of them. Gender did not differ significantly for professional attitude and commitment. Professional attitudes and commitment levels were higher among those who voluntarily entered medical school, those whose profession is to save lives and be beneficial to humanity, those who have regular sleep, those who are satisfied with their faculty, and those who think that their expectations from the profession can be met. Participants with lower educational status of fathers had higher levels of professional commitment. It was observed that there was a positive correlation between professional attitude and professional dedication. Changing professional attitudes and commitments is difficult but not impossible. Evaluating the professional attitudes and commitment of physician candidates studying in medical faculties and determining the affecting factors before graduation will enable physician candidates to improve their attitudes and commitment to the profession of medicine.