Frezeleme parametrelerinin PMMA saydam malzemelerde ışık dağılımına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of milling parameters on light distribution for PMMA transparent materials
- Tez No: 876475
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN SEVİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eklemeli İmalat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmalat Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Teknolojik gelişmelerin endüstriyel alanlara entegrasyonu ile bazı geleneksel üretim yöntemlerinin kullanımı azalmaya başlamıştır. Özellikle üç boyutlu yazıcı teknolojileri ve bu üretim teknolojilerinin kullanım amacına yönelik farklı sektörlere hitap eden alternatiflerinin olmasının yanı sıra hızlıca dünya çapında yaygın hale gelmesi endüstriyel bir devrim niteliğindedir. Geleneksel üretim metodlarının girdileri olan yetkinlik, tecrübe, görece fazla ihtiyaç duyulan üretim alanı üç boyutlu üretim metotlarında söz konusu değildir. Farklı sektörlere hitap eden geniş hammadde seçenekleri, gerektiğinde ardıl işlem uygulamaları sayesinde son kullanıcı ürünü haline getirilebilmeleri de bu teknolojilere farklı kullanım alanları oluşturmaktadır. Günümüz itibariyle kullanıma sunulan 3B teknolojik imkanlar savunmadan sağlık sektörüne kadar birçok alandaki uygulamaya olanak tanısa dahi bazı özel durumlar geleneksel üretim metotlarının kullanılmaya devam edildiği nadir alanlardan olabilmektedir. Örneğin otomotiv aydınlatma sektöründe ihtiyaç duyulan görsellik ve fonksiyonellik özelliklerini bir arada barındırma gerekliliği olan şeffaf optik iletken ve/veya geçirgen ürünler üç boyutlu teknolojilerin kullanım alanının sınırlandığı endüstriyel uygulamalardan bir tanesidir. Sektörün temel ihtiyaçlarından olan PMMA malzemesinin teknik özellikleri üç boyutlu imalat teknolojileri aracılığıyla bugün itibariyle karşılanamamaktadir. Şeffaf reçinelerin gerekli optik nitelikleri sağlamaması, PMMA talaşlı imalat metotlarının yabancı menşeili firmalarda uygulanması, yüksek maliyetler ve terminler bu alanda çalışma gerekliliğini göstermektedir. Bu çalışmada sıvı reçineli 3B sistemler ve CNC frezeler ile düzlemsel yüzeyli numuneler üretilmiş, numunelerin yüzey ve optik özellikleri kontrol edilerek karşılaştırma yapılmıştır. Buna paralel PMMA hammaddesi için imalat parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Usage of some traditional production methods has start to decrease with the integration of technological developments into industrial areas. In particular, 3D printing technologies and the fact that these production technologies have alternatives that appeal to different sectors for their intended use, as well as rapidly becoming widespread around the world, constitute an industrial revolution. Competence, experience, and relatively much needed production space, which are the inputs of traditional production methods, are not necessary for three-dimensional production methods. Wide range of raw material options that appeal to different sectors and possibility for end-user products thanks to post-processing applications, create different areas of use for these technologies. Even though the 3D technological opportunities enable applications in many areas from defense to the health sector, some special cases may be rare areas where traditional production methods preffered. For example, transparent optical products that require visuality and functionality in the automotive lighting industry are one of the industrial applications where the use of three-dimensional technologies is limited. The technical specifications of PMMA material, which is one of the basic needs of the lighting industry, cannot be met through three-dimensional production technologies. The fact that transparent resins do not provide the necessary optical qualities, the application of PMMA machining methods in foreign companies, high costs and deadlines show the necessity of working in this field. In this study, planar surface samples were produced with liquid resin 3D systems and CNC milling machines. The surface and optical properties of the samples were checked and compared. In parallel, manufacturing parameters for PMMA raw material were determined.