Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki turizm işletme belgeli konaklama tesislerinin gelişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of the development of tourism licenced accommodation facilities in Southeastern Anatolia Region
  1. Tez No: 567435
  2. Yazar: BARIŞ ALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, İşletme, Geography, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 2008-2017 yılları arasında yerli ve yabancı ziyaretçilerin turizm işletmesi belgeli konaklama tesislerine geliş sayıları, bu tesislerde gerçekleştirdikleri geceleme ve ortalama geceleme süreleri, bu tesislerin doluluk oranlarının tespit edilmesi, 2008-2018 yılları arasında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde faaliyet göstermiş turizm yatırımı belgeli ve turizm işletmesi belgeli konaklama tesislerinin türleri bakımından sayılarının, oda ve yatak kapasitelerinin tespit edilmesi ve bu tespitlerden yola çıkarak bölgede yerli ve yabancı turistlerin konaklama ihtiyaçlarını karşılamak üzere turizm arzının çeşitlendirilmesi problemlerine çözüm önerileri getirilmiştir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan turizm potansiyeli ele alınarak bölge illerinin tesisleşme bakımından daha planlı yatırımlarla turizm gelirlerinin arttırılmasına yönelik çözümler ortaya konulabilir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi son yıllarda ülkemizde yaşanan gelişmelerden olumsuz olarak etkilenmiş, bunun sonucunda yerli ve yabancı ziyaretçilerin bölgede gerçekleştirdikleri konaklama sayıları da yıllar itibariyle farklılıklar göstermiştir. Özellikle bölgede ve yakın çevrede gerçekleşen terör eylemleri nedeniyle mevcut işletmelerin doluluk oranları düşmüş, dolayısıyla bölge genelinde faaliyet gösteren konaklama tesislerinin gelir kaybı olmuştur. Sonuç olarak bölgede bulunan turizm potansiyeli dikkate alınarak turizm çeşitliliği ön plana çıkarılmalı, alternatif turizm türlerine göre bölge illerinde farklı tesis türlerine yer verilmesine ihtiyaç duyulduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the number of domestic and foreign visitors staying at facilities with tourism operation licenced in the Southeastern Anatolia Region between years 2008-2017, the number of overnights and the average number of overnights these visitors stayed at these facilities, and to determine the occupancy rates of these facilities. The study also aims to determine the number, types and room and bed capacities of facilities with tourism investment licenced and tourism operation licenced which have operated in the Southeastern Anatolia Region between years 2008-2018. Based on these figures, this study offers solutions on how to diversify the tourism supply to meet the accommodation needs of foreign and domestic visitors in the region. By examining the tourism potential in the Southeastern Anatolia Region, it is intended to increase the tourism income of the cities in the region through more organized investments in such facilities. The Southeast Anatolia Region was adversely affected by the acts of terrorism that took place during the last years in Turkey, and as a result the number of domestic and foreign visitors who stayed in the region's facilities has changed. Especially due to the acts of terrorism that took place in the region and in the cities nearby, the occupancy rates of the existing facilities decreased and therefore the tourism facilities which operate within the region lost income. The detailed examination of the tourism potential in the Southeastern Region suggests that tourism requires diversity in the region and different types of tourism facilities should start operating within the region's cities.