İstanbul'daki Moğolistanlı Göçmenlerin Mekânsal ve Toplumsal Etkileşimi (Şişli İlçesi İzzetpaşa Mahallesi)
Spatial and Social Interactions of Mongolian Immigrants in İstanbul (Izzetpasa Neighborhood in Sisli District)
  1. Tez No: 876511
  2. Yazar: NUR PINAR OLGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZANFER KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsanlık tarihinin tüm zaman dilimlerinde göç hareketliliği etkili olmuştur. Özellikle küreselleşme ile göç, uluslararası bir anlam kazanmıştır. Bu doğrultuda uluslararası boyutta anlam kazanmasıyla birlikte göç hareketliliği, küresellik anlamının yanı sıra kentsel ve mekânsal anlamda da değişim ve etkileşim boyutunda önemli bir noktayı oluşturur. Türkiye, coğrafi konumu, İran, Irak ve Suriye gibi komşu ülkelerindeki siyasi ve politik nedenler, ülke içindeki ekonomik olanaklar ve vize politikaları gereğince sağladığı birtakım muafiyetler ile birlikte uluslararası göç hareketliliğinde etkin bir konuma sahiptir. Özellikle İstanbul, son otuz yılda artan uluslararası göçmen hareketliliğinde büyük oranda ev sahipliği yapmaktadır. İkamet izinleri kapsamında İstanbul'a gelen uluslararası göçmen sayısı bir milyondan fazladır ve düzensiz göçmenler ile birlikte bu sayının iki milyon civarında olduğu düşünülmektedir. İstanbul'un uluslararası göçmenler tarafından başlıca tercih edilme nedenleri, istihdam çeşitliliğinin diğer illere oranla fazla olması, ulaşım açısından dünya genelinde transit bir rolünün olmasıdır. Moğolistan, 1990'lı yıllardan sonra Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte ekonomik yatırımlarını kaybetmiş ve serbest piyasa ekonomisine geçmiştir. Bu süreçte Moğolistan ciddi bir ekonomik kriz geçirmiştir ve özellikle ekonomik sorunlar ve istihdam yetersizliği, Türkiye'nin metropol kentlerinden bir tanesi olan İstanbul'un hem Avrupa'ya geçmeye yönelik ülkeler arası transit konumu hem de istihdam oranının yüksek olması nedeniyle İstanbul'a göç etmelerine neden olmuştur. Göç, çok boyutludur ve göçmen göç ettiği ülkeye kültürünü de taşımaktadır. Bu çalışmada İstanbul'da yaşayan Moğolistanlı göçmenlerin kültürel deneyimleri ve mekânsal etkileşimleri araştırmak amacıyla 15 Moğolistanlı göçmen ile yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede, Moğolistanlı göçmenlerin, göç etmeden önceki yaşamlarına ve İstanbul'a göç ettikten sonraki kültürel yaşamlarına ve etkileşimlerine yönelik saptamalar yapılmış ve çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration mobility has been influential throughout the entire history of humanity. Particularly with globalization, migration has gained an international significance. In this context, international migration, alongside its global implications, holds a crucial position in terms of urban and spatial change and interaction. Turkey, due to its geographical location, political reasons in neighboring countries like Iran, Iraq, and Syria, domestic economic opportunities, and certain exemptions provided by visa policies, occupies an active position in international migration mobility. Istanbul, especially in the last three decades, has been a significant host in the increasing international migration. The number of international migrants coming to Istanbul under residence permits exceeds a million, and considering irregular migrants, the total is estimated to be around two million. The main reasons why Istanbul is primarily preferred by international migrants are the diversity of employment opportunities compared to other cities and its global transit role in terms of transportation. Lost its economic investments and transitioned to a market economy, seeking various ways to cope. In this regard, Mongolia experienced a severe economic crisis, and particularly due to economic problems and insufficient employment opportunities, the metropolis of Istanbul, with its transit position between countries aiming to enter Europe and high employment rates, became a destination for Mongolian migration. Migration is multidimensional, and migrants carry their culture to the country they migrate to. In this study, in-depth semi-structured interviews were conducted with 15 Mongolian immigrants living in Istanbul to explore their cultural experiences and spatial interactions. Within this framework, descriptions are provided regarding the pre-migration lives of Mongolian migrants, their cultural lives and interactions after migrating to Istanbul, along with various recommendations.