Kalite yönetiminin temel unsurlarının stres yönetimi ile ilişkisi: İzmir ilinde bir araştırma
The relationship between basic elements of quality management and stress management: Study in the province of Izmir
  1. Tez No: 876512
  2. Yazar: DILZAT CHOMU KYZY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH METİN ÖZMUTAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmanın temel amacı, kalite yönetiminin temel unsurları ile stres yönetimi arasındaki ilişkiyi tekstil sektöründe çalışanların algıları çerçevesinde belirlemektir. Stresin çalışanlar üzerindeki etkileri giderek daha önemli hale gelmektedir ve bu etkilerin, çalışanların kalite yönetiminin temel unsurlarına nasıl yansıdığını araştırmaktır. Bu kapsamda çalışmanın teorik bölümünde kalite yönetimi ile stres yönetimi ayrı ayrı ve birbirleriyle olan ilişkileri bakımından ele alınarak değerlendirilmiştir. Uygulama bölümünde ise, araştırmanın teorik modeli doğrultusunda geliştirilmiş olan hipotezleri test etmek amacıyla İzmir'de bulunan tekstil işletmelerinde 185 çalışanına anket uygulaması yapılmıştır. Faktör analizi ile ölçüm aracında yer alan 41 önerme 13 faktör olarak toplanmıştır. Stres kapsamında; takım yönetimi ve ödüllendirme sistemi, iletişim, yönetsel boyut, algı farkındalığı ve fiziksel faktörler, kurumsal destek, koşulsal ve davranışsal boyut, iş yaşam dengesi faktörleri ve kalite kapsamında; sürekli gelişim, stratejik boyut, geliştirme boyutu, paydaş ve dışsal faktörler, müşteri boyutu, motivasyon ve katılımcılık faktörleri belirlenmiştir. İstatistiksel analizler bu çerçevede gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizlerden elde edilen bulgulara göre kalite yönetiminin temel unsurlarının ve stres yönetimi üzerinde her bir faktörün önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Faktörler arasındaki korelasyonlar genel olarak orta ve düşük düzeydedir. Ayrıca yapısal eşitlik modeli kapsamında pozitif yönde anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to determine the relationship between the basic elements of quality management and stress management within the framework of the perceptions of employees in the textile sector. The effects of stress on employees are becoming more and more important and it is to investigate how these effects are reflected on the basic elements of quality management. In this context, in the theoretical part of the study, quality management and stress management were evaluated separately and in terms of their relations with each other. In the practical part, a questionnaire was applied to 185 employees of textile enterprises in Izmir in order to test the hypotheses developed in line with the theoretical model of the research. With factor analysis, 41 propositions in the measurement tool were collected as 13 factors. Within the scope of stress; team management and reward system, communication, managerial dimension, coping with stress 1, coping with stress 2, contingent and behavioral dimension, work life balance factors and within the scope of quality; continuous improvement, strategic dimension, development dimension, stakeholder and external factors, customer dimension, motivation and participation factors were determined. Statistical analyses were carried out within this framework. According to the findings obtained from the analyzes, it was concluded that each factor is important on the basic elements of quality management and stress management. The correlations between the factors are generally at medium and low level. In addition, it was seen that there was a significant positive effect within the scope of the structural equation model.