Diyabetik ve travmatik transtibial amputelerde eklem pozisyon hissinin karşılaştırılması ve proteze uyum, denge ve fonksiyonel performans ile eklem pozisyon hissi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Comparison of joint position sense in diabetic and traumatic transtibial amputees and investigation of the relationship between compliance with the prosthesis, balance and functional performance with joint position sense
  1. Tez No: 876544
  2. Yazar: MELEK MERVE ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA TOPUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma diz eklem pozisyon hissini diyabetik ve travmatik unilateral transtibial amputelerde karşılaştırmak, amputelerde diyabetik polinöropati (DPN)'nin diz eklemi proprioseptif duyusunu nasıl etkilediğini ortaya koymak ve diz eklem proprioseptif duyusunun proteze uyum, denge ve fonksiyonel performans ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Kontrol grubuna 14 travmatik transtibial ampute birey, çalışma grubuna ise 14 diyabetik transtibial ampute dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm bireylerin demografik bilgileri, amputasyon ve proteze ait bilgileri, özgeçmiş ve soygeçmiş bilgileri kaydedildi. Diyabetik grupta bu bilgilere ek olarak, diyabet ve DPN öyküsü kaydedildi. Bireylere sağlam ayak değerlendirilmesi, alt ekstremite eklem hareket açıklığı ve kas kuvveti değerlendirmeleri yapıldı. Katılımcıların fantom ve güdük ağrısı Görsel Analog Skalası, nöropatik ağrı Self- Leeds Nöropatik Semptom ve Bulgu Değerlendirme Skalası, duyu kaybı Semmes-Weinstein Monoflamentleri kullanılarak değerlendirildi. Diz eklem propriosepsiyonu 30° ve 60° olmak üzere 2 hedef açı değerinde ampute (protezli/protezsiz) ve sağlam tarafta atalet ölçü birimi sensörleriyle, statik ve dinamik denge kuvvet platformu ile, fonksiyonel performans 2 Dakika Yürüme Testi ile, yapay uzuvlarını unutabilme becerileri Unutulan Eklem Skoru ile, protez kullanımı ve uyumun belirlenmesi Trinity Amputasyon ve Protez Deneyim Ölçeği ile kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare knee joint position sense in diabetic and traumatic unilateral transtibial amputees, to reveal how diabetic polyneuropathy (DPN) affects knee joint proprioceptive sense, and to examine the relationship of knee joint proprioceptive sense with prosthesis compliance, balance and functional performance. The control group included 14 traumatic transtibial amputees, and the study group included 14 diabetic transtibial amputees. Demographic information, amputation and prosthesis information, and the background and family history of the individuals participating in the study were recorded. In addition to this information, history of diabetes and DPN were recorded in the diabetic group. The participants' muscular strength, lower extremity joint range of motion, and healthy foot were assessed. The Visual Analogue Scale was used to assess phantom and stump pain, the Self-Leeds Neuropathic Symptom and Sign Evaluation Scale was used to assess neuropathic pain; and Semmes-Weinstein Monofilaments were used to assess sensory loss in the participants. Knee joint proprioception was evaluated at 2 target angles, 30° and 60°, on the amputated side (with/without prosthesis) and on the healthy side with inertial measurement unit sensors, static and dynamic balance parameters were evaluated with the force platform, functional performance was evaluated with the 2 Minute Walk Test, the ability to forget their artificial limbs was evaluated with the Forgotten Joint Score, and the use of prosthesis and determination of fit were evaluated with the Trinity Amputation and Prosthesis Experience Scale.