Sosyalleşme sürecinde aile kurumu
  1. Tez No: 87655
  2. Yazar: SELİME ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOLUNAY ŞENOL ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Birey, toplumla bütünleşmeyi, toplumla uyumlu bir kimlik kazanmayı, toplumun kendine özgü belirlediği davranış ve düşünme kalıplarına uygun olarak hareket etmeyi“sosyalleşme”sürecinde öğrenir. Böylece, birey, sosyalleşme süreci içinde benlik bilincini kazanmış olur. Gelecek yaşam için hazırlandığı bu sosyal çerçevede, her birey, doğallıkla, kendi kültürünün yaşam biçimini ve kültürel değerlerini içselleştirir. Sosyalleşme, hem birey hem de toplum için önemli olmaktadır. Birey için önemlidir çünkü sosyalleşme sayesinde toplumuyla bütünleşebilir. Toplum için önemlidir çünkü toplumsal düzenin ve devamın sağlanmasını garantiler. Sosyalleşme süreci ailede başlayarak yaşam boyu devam eder. Birey yaşamı öğrenirken ilk bilgilerini ve algılamalarını ailesinden alır. Bundan dolayı da okul, kitle iletişim araçları, akran grupları gibi sosyalleştirici diğer ajanlar içerisinde aile birinci derecede önemli olan bir ajandır. Aile kurumu evrensel bir kurum olmakla birlikte diğer kurumlar içerisinde de en eski ve en temel olanıdır. Bütün toplamlarda her birey bir aile içinde doğar ve orada yetişir. Hemen her toplumda farklı bir biçimde görülen ailenin, değişmez bir takım nitelikleri ve işlevleri vardır. Diyebiliriz ki, aile yapısı nasıl olursa olsun, yeni üyeleri topluma kazandırmak ve onları içinde yaşadıkları topluma üye yapmak gibi işlevleri yerine getirdiği için, önemini her zaman ve her toplum için koruyacaktır. Aile insan ilişkilerinin sergilendiği bir sahne gibidir. Çocuk bu sahnede annesiyle, babasıyla ve kardeşleriyle kurduğu iletişimin niteliğe göre kişiliğini geliştirmektedir. Bu nedenle çocuğun kişiliğini kazanmasında anne babanın izlediği çocuk yetiştirme tutumu önemli olmaktadır. Aile çocuğu yetiştirirken istediği veya istemediği biçimi, bilinçli veya bilinçsiz olarak vermekte onu sosyalleştirmektedir. Çocuğun ihtiyaçlarının sıcak bir ortamda, duyarlılık içinde, çocuğa hissettirecek şekilde karşılanması veya bunlardan yoksunluk, çocuk üzerinde farklı etkiler bırakmaktadır. Sağlıklı aile yapısı içinde, ailesi tarafından korunarak n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An individual learns to integrate into society, to acqire an identity conforming to the society, and to act in accordance with the pattersn of attitude and thinking constructed by society in the process of socialization. In this way the individual acquires his self-consciousness in the process of socialization. Each individual naturally internalizes the way of life his own culture and his culturalvalues in this social environment for the life int the future. Socializatin is important for either individual or society. It is important for the individual because he can integrate into his society through socialization. It is important for the seciety because it guarantess the social order anal its continuity. The process If socialization begins in the family, and lasts along the life. While qcquiring the life, the individual gets his first knowledges and perception in his family. Because of this reason, among the other socializing agents such as school, the means of communication, the froups of friend, the family takes a very important part. Family is not only a universal instituon but also the oldest and the most essential one in the other institutions. In all the societies each individual is born in a family and grows up there. Family that has different qualities in almost every society has some unchangable qualities and functions. So, we can say that whatever kind of structure it has family will forever remain as an important instituion for every society; because it functions to make th individual integrate into his own society. Family is like a stage on which the human relations are performed. Child has been developing his personality according to the quality of communication that he has between him and his parent with his borathers and sisters. For this reason the attitude of child-rearing practices that as been applied by the parentes plays an importand role in child's acquiring his personality. While parents are growing up XC YÜKSEKÖ?RETİM i DOKÜMANTASYON MERKEZİ rvsosyalleşen çocuklar hem kendisi hem de toplumu için olumlu ve faydalı özellikler kazanırken, ailesi tarafından korunamayarak sokaklarda ya da kurumlarda sosyalleşen çocuklar ise diğer insanlara karşı güvensiz olma, toplumsal rollerde başarısızlık, suç işleme gibi istenmeyen özellikler kazanabilmektedirler. Kısaca çocuğun nasıl sosyalleşeceği içinde yetiştiği ailenin yapısına ve bir aileye sahip olup olmamasına bağlı olarak değişmektedir. Sosyalleşmenin başarısı, aileye bağlıdır. m