Aile efradına fena muamele suçu
Abusive treatment of the members of the family
- Tez No: 89398
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Tarihsel süreç içerisinde değişen toplumsal ve ekonomik yapı ile doğru orantılı olarak farklı aile tanımları yapılmış ve tipleri oluşmuştur. Aileyi oluşturan bireyleri birbirine bağlayan bağlar değişkenlik göstersede, bu en küçük ve evrensel sosyal topluluğun her dönem koruduğu özelliği devamlılık esasına dayanan birlikte yaşama, bireyleri sosyal hayata hazırlama, dayanışma, yardımlaşma ve sevgi ortamı olmasıdır. Özel hukuk kurumlarından kabul edilmesi nedeniyle aileye ceza hükümleri ile müdahale edilmesi kişilerin özgürlüğünü tehlikeye sokacağı, ailenin mahremiyetini ihlal edeceği düşüncesi günümüzde önemini yitirmiş olup ceza müeyyideleri ile aile kurumuna nereye kadar müdahale edilebileceği konusu tartışılır duruma gelmiştir. İnceleme konumuz olan aile efradına fena muamele sucuda, her ne kadar ceza yasamızda şahıslara karşı işlenen cürümler başlığı altında düzenlenmiş ise de, aileyi oluşturan bireylerin birbirlerine karşı olan hak ve mükellefiyetlerini yerine getirmelerini sağlamak ve bu şekilde aile düzenini sağlanması amacına hizmet etmektedir. Bu noktada aile efradına fena muamele suçu ile koruma altına alman ailenin tespitini yapabilmek için, genel olarak aile kavramı üzerinden durulmuş, ailenin çeşitleri belirlenmiş ve devletin aileye koruyucu müdahalesi, anayasa ve yasalar çerçevesinde ülkemiz ve bazı ülke düzenlemelerinden örnekler verilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Aile efradına fena muamele suçu kavramı ve T.C.K. da yer alan benzer suçlardan farkı tespit edilerek, sözkonusu suçun aile içerisinde yaşanan şiddetin bir göstergesi olması nedeniyle, genel anlamda şiddet olgusu, aile içerisinde yaşanan şiddetin tanımı ve ne şekillerde ortaya çıktığını belirlemek suretiyle, fena muamele oluşturan fiillerin kapsamı ve çeşitliliği tespit edilmeye çalışılmıştır. Batı ve ülkemiz açısından, aile efradına fena muamele suçunun tarihsel gelişiminden bahsederek, bugünkü düzenlemeye hangi aşamalardan geçerek gelindiği, aile içerisinde bireylere ve özellikle kadın ve çocuklara karşı yapılan fena muameleler ve W>KÖMAWawoN MERKEZİbunlar karşısında uygulanan yaptırımlar incelenmiştir. Birinci bölümün son paragrafı ile mukayeseli hukuk açısından aile efradına fena muamele suçuna ilişkin düzenlemeler tespit edilirken, ikinci bölümde T.C.K.nu açısından aile efradına fena muamele suçunun düzenlemesi ve unsurları ile 4320 s. Ailenin Korunmasına Dair Yasa karşısında sözkonusu suçun durumu ele alınmıştır. Çalışmamızın sonuç bölümünde ise, ailenin bireylerin sosyalleşme sürecinde ilk karşılaştıkları evrensel ve sosyal bir topluluk olması nedeniyle, özellikle bu kurum içerisinde çocukların karşı karşıya kaldığı fena muamelelerin gözardı edilmemesi gerektiği vurgulanarak. T.C.K. m. 478 düzenlemesine ve uygulanmasına yönelik önerilere yer verilerek çalışma bitirilmiştir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the historical processes, in direct proportion to the changing societal and economic legislations, different family definitions are made and family types are formed. Regardless of variables related to the ties connecting individuals of the family to oneanother and exhibiting changes in them, the small and universal societal communities, in each period of the times, protected the characteristic of having continuation and they have lived together, prepared the individuals to the social life and an environment of solidarity, provision of assistance to each other and living with passion was required to be formed. Since, it is accepted as being one of the private law institutions, intervention to the family with penalty clauses, will endanger the freedom of the individuals, violate the confidentiality of the family. It is because of such thoughts that currently they have lost their importance and the penalty sanctions are made the subject of discussions, as to waht level they can intervene into the family institutions. The offense, forming the topic focused, is the abusive treatment of the members of the family and regardless of its being arranged in the Penalty Code, under te heading offenses committed against individuals, they will aid in having individuals forming the family to fulfill their rights and obligations against each other and in this manner serve to the purpose of attaining the family order. At this point, in order to be able to make determination of the family for which the individuals of the family are subjected to the offense of abusive treatment and therefore taken under protection and in parallel with it, to look at the concept, the family studies are made and the types of families are determined while determinations and explanations are provided for the state, about provision of protection intervention to the family. Examples about certain arrangements, in this nation and in certain countries, within the framework of constitution and legislations are provided. The differences of offense of abusive treatment of family members and the alike offenses appearing in the Turkish Penal Code are determined. Since the subject offense is an indicator of the mabusive treatment (force) experienced in the family, the phenomena of abusive treatment in penal sense, the definition of the physical violence experienced in the family and the modes that it occurred are determined. Thus, determination of the scope and types of the abusive acts are tried to be made. By talking about the abusive treatment of family members in West and in this country, the present arrangement is explained with the phases it passed to reach at this stage and the abusive treatment of the individuals in the family and especially the women and the children, along with the sanctions applied against them are analyzed in this study. With the last parapraph of the first section, the determinations are made in relation to abusive treatment forming an offense to the individuals of the family and it is made by taking the comparative law point of view. In the second section, the arrangement of the offense of abusive treatment of the family members from the angle of the Turkish Penal Code and its factors as well as the offenses that are indicated are studied and the ones in the law numbered 4320 about protection of family are made subject of studies. Whereas in the conclusion section of the study, since the individuals of the family form the universe and the society that are met with first İn the socialization processes, especially by taking into consideretaion the fact that the children in this institution are faced with abusive treatment, the topic bears the characteristics that it should not be overlooked. The study is completed by indicating the proposals that are directed to the arrangements and implementation of the Turkish Penal Code appearing under article number 478. rv