Yunanistan idari yapısı ve Anayasası
- Tez No: 87654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
ÖZET Anayasa ve demokrasi geleneği çok eskilere dayanan Yunanistan'ın, bağımsız ve ulusal devlet özelliği çok eski değildir. Yunan (Helen) uygarlığı, M.Ö.'ki dönemde altın çağını yaşamış ve bu durum Roma ve Bizans dönemlerinde de kısmen devam etmiştir. Ancak, Bizans İmparatoriuğu'nun Osmanlılar tarafından yıkılmasıyla, Yunanlılar 400 yıl boyunca Osmanlı hakimiyeti altında kalmışlardır. Bu dönem 1821 'de bağımsız Yunanistan Devleti kuruluncaya kadar devam etmiştir. Yeni Yunanistan Devleti'nin Anayasal Düzeni hakkında doğru bilgi edinmek için, öncelikle Yunanistan'ın siyasi ve anayasal tarihinin bilinmesi gerekmektedir. Yunanistan'ın bugünkü Anayasal Düzenini oluşturan temel özellikler, kaynağını son birbuçuk asırlık dönem içinde yaşanılan olaylardan almaktadır. Bu nedenle, Eski Yunan Tarihi'ne ve Osmanlı Dönemi'ne fazla değinilmemiştir. I. Bölüm'de, Yunanistan'ın Açıklamalı Siyasi Kronolojisi ele alınmıştır. Bu ' bölümde, bağımsızlık öncesi dönemler ele alınmıştır. Osmanlı öncesi dönem ve Osmanlı hakimiyeti dönemi, bağımsızlık öncesi dönemdir. Bağımsızlık hareketleri ve özellikle Yunan tüccarlarının bağımsızlığa etkileri ele alınmıştır. Bağımsızlık sonrası Yunanistan'ı anlatırken, yönetimde uygulanan rejimler (cumhuriyet - krallık) dikkate alınmıştır. Bu bölümde, kronolojik sıra takip edilerek tarihi olaylar şu konu başlıkları ile sunulmuştur: Bağımsızlık ve I. Cumhuriyet Dönemi, I. Krallık Dönemi, II. Cumhuriyet Dönemi, II. Krallık Dönemi, İşgal ve iç Savaş Yıllan, III. Krallık Dönemi, Albaylar Cuntası Dönemi, III. Cumhuriyet Dönemi. II. Bölüm'de,“Anayasa”kavramı üzerinde durulmuş ve genel Anayasal ilkeler ele alınmıştır. Ayrıca bu kavramlar ve ilkeler, zaman zaman Yunanistan'daki uygulamalarla örneklendin İmiştir. III. Bölüm'de Kamusal ve Sosyal Haklar incelenmiştir. IV. Bölüm'de, yönetimin üç ana gücünden“Yasama Gücü”anlatılmıştır. Öncelikle elinde bulunduran Cumhurbaşkanı ve Meclis incelenmiştir. Cumhurbaşkanlığı görevinin DCniteliği ve önemi üzerinde durulmuş; görev süresi, seçilme koşul ve şartları, göreve başlaması, and içmesi, görev ve yetkileri ve görevinin hangi hallerde sona ereceği hususları ele alınmıştır. Yine bu bölümde Yasamanın diğer kanadı olan Meclis hakkında genel bilgiler verilmiş; milletvekilliği statüsü, seçilme usulü, meclisin çalışma düzeni, meclis başkanı ve görevleri, meclisin yapısı, meclisin görevleri ve uluslararası antlaşmalar üzerinde durulmuştur. V. Bölüm'de“Yürütme Gücü”ele alınmıştır. Öncelikle, yürütmenin işlevi ve Anayasa'daki yeri anlatılmıştır. Yunanistan Anayasası'na göre yürütmenin iki ana kollarından cumhurbaşkanının yürütmedeki yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. Cumhurbaşkanının; başbakanı ve hükümeti ataması, hükümeti azletmesi, tek başına kullanacağı yetkiler, çift imza ile kullanılacak yetkiler, uluslararası antlaşmaları imzalaması ve ülkeyi temsili, başkomutanlık yetkisi, görevlileri ataması, af yetkisi, sıkıyönetim ilan etme yetkisi, ulusa hitap etme yetkisi, siyasi sorumsuzluğu ve cezai sorumluluğu ele alınmıştır. Yine bu bölümde yürütmenin diğer kanadı olan hükümet incelenmiş; bakanlar kurulunun teşkili ve görevleri, başbakan, başbakan ve hükümetin görevinin sona ermesi, hükümet programı ve güvenoyu, meclisin hükümeti denetlemesi ve gensoru, bakanlar kurulunun siyasi sorumluluğu ve cezai sorumsuzluğu ele alınmıştır. Ayrıca yerel yönetimler hakkında bilgiler verilmiş, özellikle belediyeler üzerinde durulmuştur.“Yargı Gücü”, VI. Bölüm'de incelenmiştir. Yargının fonksiyonu ve özelliği ele alınmış; yargı görevlilerinin atanmaları, hakimlerin bağımsızlığı ve hakim teminatı, özlük hakları, nakilleri, görevlerine son verilmesi, ikinci görev yasağı, denetim ve disiplin işleri üzerinde durulmuştur. Yüksek Yargı Kurulu, mahkeme ve savcılıkların kalem personeli, noterler, ipotek ve tapu daireleri görevlileri tanıtılmıştır. Mahkemelerin kuruluş ve çalışma yöntemi ele alınmış ve mahkemelerin çeşitleri sayılmıştır. Son olarak; Danıştay, Sayıştay, Özel Yüksek Mahkemeler tanıtılmış ve haksız karar davası anlatılmıştır. VII. Bölüm'de Yunanistan Anayasası'nın değişik hükümleri üzerinde durulmuş; Devletin ödevleri, yurt dışındaki Yunan vatandaşları ve son hükümler anlatılmıştır. eklenilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The peculiarity of being an independent country of Greece, whose constitution and democracy tradition dates back to a very long time ago, isn't very old. Greek civilization lived its golden time before Christ and this situation partly continued during the Roman and Byzantine periods. However, because Byzantine Empire was defeated by Ottomans, Byzantine Empire became under the control of Ottomans for 400 years. This situation continued until 1821 when the Greek State was established. It is essential to know political and constitutional history in order to have true information about the constitutional system of the new Greek State. Basic peculiarities, which make the constitutional order, take its source from the events happening during the last one and a half centuries. Therefore, Old Greek and Ottoman periods weren't discussed in detail. In chapter I, the explanatory political chronology of Greece was studied. In this chapter, the periods before the independence were discussed. The periods cover the periods before and after the Ottoman Empire. In addition, movements for independence and especially Greek tradesmen's influence on independence were discussed. While telling Greece after the independence, the administered regimes (republic-kingdom) were taken into consideration. In this chapter, events, following the chronological order, were given under these headings: Independence and the first Republic Period, the firs Kingdom period, the second Republic Period, the second Kingdom Period, occupation and in-wars period, the third Kingdom Period, Colonels' Junta Period and the third Republic Period. In chapter II, the term“Constitution”and“General Constitutional issues”were discussed. Besides, some examples in Greece were given. I chapter III, Individual and Social Rights were studied. In chapter III, three main powers of the management were told of. Firstly, the competence of legislation was discussed. The Assembly and the president who has the authority, according to the Greek constitution, were studied. The president's duty's XIquality and importance, the length of his duty, the condition for him to be elected, taking the oath, and when he will leave his duty; moreover, some information about the“legislation”which is another part of the assembly, the state of being a deputy, how to be elected, the working system of the assembly, the head of the assembly and his responsibilities, the formation of the assembly, the duties of the assembly and international agreements all were discussed. In chapter IV,“Executive power”was discussed. Firstly, its function and its place in the constitution was told. The place and importance of the president in“Execution”was mentioned. How the president appoints the prime minister, and the government, how he takes take power back, the decision he can make on his own, and with another authority, signing the international agreements, and representing the country, the authority to be the head commander, appointments of the staff, the power for amnesty, the authority for martial law, the power to address the nation, political irresponsibility and criminal responsibility, and the government, another part of execution, were all discussed. The formation and duties of Cabinet, the termination of the duties of the prime minister and the government, government's program and confidence vote, the authority of the assembly to inspect and interpellation, political and criminal liability were all dealt with. What's more, some information about local governments was given and municipalities were discussed. Judicature was discussed in chapter V. the function and peculiarity of judgement was handled and the appointments of judicial staff, the independence of judges, and judge, personal rights, their transfers, their dissolution, second job prohibition, inspection and discipline were dealt with. The Supreme Judicial Council, court, and Judge's private secretary notary public, mortgage and title deed offices were introduced. The foundation and working system of courts were mentioned and the kinds of courts were given. The Council of State, The Jurisdiction of the Court of Auditors, the Special Highest Courts, were introduced and action of faulty wrongful wa9 told. In chapter VI, the Greek constitution's different rules were discussed; the duties of the state, Greek citizens abroad, and the latest rules were mentioned. At the end of our study, 1975 Greek constitution' Greek copy and translated Turkish copy were added. XII