Material matters: The effects of materials on spatial experience and navigation in video games
Malzeme meselesi: Video oyunlarında malzemelerin mekansal deneyim ve navigasyona etkisi
  1. Tez No: 876551
  2. Yazar: GÖKÇE YALÇINKAYA DOMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Architecture, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, malzemelerin video oyunlarında mekânsal deneyimi ve navigasyonu nasıl etkilediğini araştırarak, özellikle görsel algı unsurlarının oyun mekanikleri açısından kritik olduğu aksiyon-macera türüne odaklanmaktadır. Araştırmada, kapsamlı bir literatür taramasıyla 3B video oyunlarının temel görsel ve mekânsal algı unsurları belirlenmiş ve deneysel çalışmaya yardımcı olacak yeni bir taksonomi önerilmiştir. Çalışma, Nyx ve Iris olarak adlandırılan iki farklı görsel koşul altında oyun deneyleri içeren bir çapraz geçişli deney tasarımı benimsenmiştir. Nyx minimal bir gri tonlamalı bir blokmesh görsel tarzı sunarken, Iris canlı, renkçe zengin bir palet ve gelişmiş malzeme kaplamaları kullanmaktadır. Katılımcılar, belirlenen bir zaman dilimi içinde iki labirent benzeri bölümde objeler toplamıştır. Veri toplama, zaman kodlu oyun kayıtları, ısı haritaları, sesli düşünme protokolleri ve 10/36 Mekânsal Hatırlama Testi, NASA-TLX ve Durumsal Farkındalık Değerlendirme Tekniği kullanan deney sonrası anketleri içermektedir. Bu anketlerle, mekânsal hatırlama, bilişsel yük ve durumsal farkındalık değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçları, toplanan nicel ve nitel verilerin istatistiksel ve tematik analizi aracılığıyla, özellikle renk & kontrast ile malzeme özelliklerine odaklanarak, video oyunu ortamlarının görsel tasarımının oyuncu etkileşimi ve mekânsal navigasyon üzerindeki etkilerine dair içgörüler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how materials impact spatial experience and navigation in video games, focusing on the action-adventure genre where visual perception elements are critical to gameplay mechanics. Through an extensive literature review, the research identifies key visual and spatial perception elements in 3D video games, proposing a new taxonomy that is designed to assist the experimental study. The study employs a crossover experimental design, incorporating gameplay experiments under two distinct visual conditions named Nyx and Iris. Nyx features a minimalistic, grayscale blockmesh visual style, while Iris uses a vivid, color-rich palette with advanced material mapping. Participants navigated two maze-like levels, collecting items within a set timeframe. Data collection included timecoded gameplay logs, heatmaps, think-aloud protocols, and post-experiment surveys utilizing the 10/36 Spatial Recall Test, NASA-TLX, and Situational Awareness Rating Technique. These questionnaires assessed spatial recall, cognitive load, and situational awareness. Through the statistical and thematic analysis of quantitative and qualitative data collected, the study results provide insights into how the visual design of game environments influences player engagement and spatial navigation, with a specific focus on color & contrast and material properties.