Bariatrik cerrahi geçiren hastalara uygulanan bakım paketinin cerrahi alan enfeksiyonu ve konfor üzerine etkisi
The effect of care package applied to patients undergoing bariatric surgery on surgical site infection and comfort
- Tez No: 876552
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Cerrahi Alan Enfeksiyonu (CAE) Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından cerrahi sonrası 30 gün içinde cerrahiye sekonder gelişen yüzeysel, derin veya organ boşluğunda bir enfeksiyon olarak tanımlanmıştır. Günümüzde CAE halen ameliyat sonrası en sık görülen ve maliyeti artıran ciddi komplikasyonlardan biridir. CAE'nin önlenmesi ile cerrahi bakım kalitesi ve hastaların konfor düzeyleri artabilir.Bu araştırma, bariatrik cerrahi hastalarına CAE yönetimi için tasarlanmış kanıta dayalı bakım paketi uygulamasının, CAE ve hasta konforu üzerine etkisini belirlemek amacı ile yapıldı. Bu araştırma randomize kontrollü bir çalışmadır. Çalışma, özel bir hastanede bariatrik cerrahi geçiren hastalar ile yürütüldü. Çalışmaya randomizasyon yöntemi ile belirlenen 49 deney 49 kontrol grubu olmak üzere toplam 98 hasta katıldı. Çalışma 93 hasta ile tamamlandı (46 kontrol,47 deney). Deney grubuna CAE önlem paketi (risk faktörlerinin belirlenmesi, antibiyotik profilaksisi, normotermi, normoglisemi ve hasta öğretimi) uygulandı, kontrol grubuna ise klinikte yapılan standart girişimler dışında herhangi bir müdahale yapılmadı. Araştırma verileri ameliyat öncesi, ameliyat sonrası taburcu olana kadar ve 30. gün telefon ile aranarak toplandı.Kontrol grubu özellikleri; yaş ortalaması 34.76±9.24, BKİ ortalaması 41.81±7.22, %69.6'sı kadın, eğitim düzeyi lise ve üzeri olan %80.4, ASA skoru I olan %71.7, CAE risk faktör sayısı 3.00±0.57. Deney grubu özellikleri; yaş ortalaması 32.48±10.75, BKİ ortalaması 42.39±6.65, %83'ü kadın, eğitim düzeyi lise ve üzeri %76.6, ASA I olan %87.2, CAE risk faktör sayısı 2.50±0.70. Bu özellikler açısından her iki grubun homojen olarak dağıldığı belirlendi. Ancak enfeksiyon belirti bulgularının görüldüğü günler kontrol grubunda 8.85±1.46 iken deney grubunda 13.0±1.41 olup istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. CAE insidansı kontrol grubunda %7.52 iken deney grubunda %2,15 bulundu. CAE insidansında klinik olarak anlamlı bir düşüş olmasına rağmen farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulundu. Perianestezi konfor ölçek puan ortalaması kontrol grubunda 4.98±0.51, deney grubunda 5.22±0.39 olarak belirlendi. Deney grubunda konfor puanı daha yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p˃0.05). CAE insidansı ve konfor düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi. Ancak CAE insidansı üzerine bakım paketi uygulaması etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Surgical Site Infection (SSI) has been defined by the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) as an infection occurring within 30 days after surgery, and is classified as superficial, deep, or involving an organ space secondary to surgery. Currently, SSI remains one of the most common and cost-increasing serious complications following surgery. Preventing SSI can lead to improved surgical care quality and increased comfort levels for patients. This study was conducted to determine the impact of implementing an evidence-based care bundle designed for the management of SSI in bariatric surgery patients on the incidence of SSI and patient comfort. This study was a randomized controlled trial conducted with patients undergoing bariatric surgery at a sprivate hospital. A total of 98 patients participated, with 49 assigned to the experimental group and 49 to the control group through randomization. The study was completed with 93 patients (46 controls, 47 experimental). The experimental group received an SSI prevention package (identification of risk factors, antibiotic prophylaxis, normothermia, normoglycemia, and patient education), while the control group received no intervention beyond standard interventions performed in the clinic. Study data were collected preoperatively, postoperatively until discharge, and 30th day. Characteristics of the control group; mean age 34.76±9.24, mean BMI 41.81±7.22, 69.6% female, 80.4% with high school and above education level, 71.7% with ASA score I, number of SSI risk factors 3. 00±0.57. The characteristics of the experimental group; mean age 32.48±10.75 years, mean BMI 42.39±6.65, 83% female, 76.6% with an education level of high school and above, 87.2% with ASA score I, SSI risk factor number 2.50±0.70. It was determined that both groups were homogenously distributed in terms of these characteristics. However, the days of infection symptoms were 8.85±1.46 in the control group and 13.0±1.41 in the experimental group, which was statistically significant. The incidence of SSI was 7.52% in the control group and 2.15% in the experimental group. Although there was a clinically significant decrease in the incidence of SSI, the difference was not statistically significant. The mean perianesthesia comfort scale score was 4.98±0.51 in the control group and 5.22±0.39 in the experimental group. Although the comfort score was higher in the experimental group, it was not statistically significant (p˃0.05). SSI incidence and comfort levels were not statistically significant. However, care package application may be effective on the incidence of SSI.